organy w Narodowym Forum Muzyki

Organy w Narodowym Forum Muzyki. Inauguracja

Narodowe Forum Muzyki we Wrocławiu może poszczycić się wyjątkowym obiektem. Organy w Narodowym Forum Muzyki, których inauguracja odbyła się w październiku 2020 roku, to organy piszczałkowe o ogromnej sile brzmienia i zakresie częstotliwości. Ciekawostką jest, iż parametry te są większe, niż możliwości orkiestry symfonicznej. Budowa organów trwała 30 tysięcy godzin, a przy projekcie pracowało 45 budowniczych.

Organy w Narodowym Forum Muzyki – kilka faktów

Na szczególną uwagę zasługuje rozmiar organów. Obiekt ma 9 metrów szerokości, 14 metrów wysokości oraz 4,5 metra głębokości, a jego waga to około 30 ton! Za projekt oraz wykonanie odpowiadają organmistrzowie z pracowni Orgelbau Klais, mieszczącej się w Bonn. Organy wyróżniają się imponującym zakresem częstotliwości, zawierają również możliwość rejestracji dźwięku. Efekt ten osiągnięto w wyniku wyposażenia instrumentu w 4700 piszczałek – 312 z nich wykonano z drewna, natomiast pozostałe z różnego rodzaju stopów cyny.

Cytując przedstawicieli Narodowego Forum Muzyki:

„ Za ich sprawą muzyka minionych wieków zabrzmi pełniej, a możliwość zagrania współczesnych utworów otworzy drogę do poznania wielu nowych kompozycji.”

Już 15 listopada będzie można podziwiać brzmienie organów w trakcie recitalu Juliana Gembalskiego. Koncert zatytułowany został „Improwizacje organowe”, a bilety dystrybuowane są bezpośrednio na stronie NFM.