rynek

Jak będzie wyglądał Wrocław za 30 lat?

Prognoza na Wrocław za 2050

Magistrat zlecił stworzenie prognozy na najbliższe trzydzieści lat. Celem było zwizualizowanie stanu Wrocławia w 2050 roku. Czy udało się to zrobić i czy możemy przewidzieć, co faktycznie czeka miasto w najbliższych dekadach? Prace te okazały się bardzo ciekawe i edukacyjne, ponieważ przedstawiciele magistraty przyjęli ich wyniki z niezwykłym entuzjazmem. Postanowiono, że weźmie się je pod uwagę podczas opracowywania strategii zarządzania miasta.

Wrocław – jedno z czołowych miast w Europie

Jak wygląda Wrocław na tle innych miasta europejskich? Odkąd Polska należy do Unii Europejskiej mamy bardzo dużą presje rywalizacyjną. Miasta nie rywalizują już tylko między sobą, ale pojawiają się bardzo szczegółowe porównania między metropoliami z różnych krajów. Marzena Horak, które obecnie piastuje stanowisko dyrektora Biura Strategii Miasta Urzędu Miejskiego Wrocławia jest bardzo zadowolona z pozycji Wrocławia na różnego rodzaju rankingach. Po zapoznania się z prognozą na 2050 rok uznała, że miasto może śmiało konkurować z największymi gigantami europejskimi. Zwłaszcza wyróżnia się ono w kwestii prognozowania i tworzenia strategii. Jest jednym z niewielu miast, stosujących metodę foresightowej.

Rywalizacja ma również silne podłoże finansowe. Polsce zależy na tym, aby jak najlepiej się rozwijać i wzmacniać swoją gospodarkę. Nierzadko to właśnie od Unii Europejskiej zależy, kto dostanie dofinansowanie i na co.

Po co planować tak daleko wprzód?

Czy przygotowywanie strategii z myślą o roku 2050 to nie przesada? Nigdy nie wiadomo, co może się wydarzyć. Nie jesteśmy w stanie przewidzieć wojen i epidemii, jakie jeszcze mogą wybuchnąć. Jeśli popatrzymy na prognozy sprzed dziesięciu lat, to wiadomo, że nikt nie brał pod uwagę covida. Tak samo mało kto przewidział falę uchodźców, jaką wywoła wycofanie wojsk amerykańskich z Afganistanu. Świat zmienia się tak szybko, że prognostycy są bardzo często bezradni. Nie oznacza to oczywiście, że w ogóle musimy zrezygnować z myślenia o przyszłości. Tak naprawdę wszystkie ważne rzeczy robi się z myślą o niej. Ważne tylko, żeby nie być zbyt pewnym siebie i zaakceptować czasem własną omylność.