Zeroemisyjne urządzenia do produkcji ciepła w dawnej elektrowni we Wrocławiu – nowa inwestycja PGE Energia Ciepła Kogeneracja

Dawna elektrownia przy ulicy Łowieckiej we Wrocławiu, której budynki pochodzą z początków XX wieku, zostanie poddana modernizacji dzięki inwestycjom planowanym przez PGE Energia Ciepła Kogeneracja. Pierwotnym celem jest wprowadzenie nowoczesnych, nisko i zeroemisyjnych systemów do produkcji ciepła. Realizacja całego projektu ma nastąpić do 2030 roku.

Nowo zaprojektowane systemy ciepłownicze mają ożywić nieużywane obecnie historyczne konstrukcje Elektrociepłowni Wrocław zlokalizowane przy ulicy Łowieckiej. Zarówno urządzenia, jak i ich lokalizacja przysłużą się efektywności energetycznej miasta.

W komunikacie wydanym przez Grupę PGE we wtorek, ujawniono więcej szczegółów dotyczących planowanej inwestycji. W budynkach powstałych na początku XX wieku zamontowane zostaną elektrodowe kotły wodne, gazowe agregaty kogeneracyjne oraz kotły wodne. Dodatkowo, wprowadzone zostaną przemysłowe pompy, które wykorzystają ciepło wód rzeki Odry do produkcji ciepła. Oznacza to, że rzeka Odra stanie się dolnym źródłem ciepła dla tych urządzeń. Woda, która będzie zwracana do rzeki, zostanie schłodzona i napowietrzona, co przyniesie korzyści flory i fauny, szczególnie podczas letnich miesięcy.

Projekt jest obecnie na etapie przygotowania studium architektoniczno-budowlanego, które musi zostać uzgodnione ze specjalistą ds. konserwacji zabytków. Zaplanowano, że nowe urządzenia będą funkcjonować do 2030 roku.