Oskar Zięta planuje ustawienie 7,5-metrowej rzeźby inspirowanej Iglicą w parku Szczytnickim

Projektant i architekt Oskar Zięta, znany jako twórca Nawy, ma na celu upiększenie parku Szczytnickiego swoim kolejnym dziełem. Planuje on stworzyć i umieścić tam 7,5-metrową rzeźbę, której inspiracją jest słynna Iglecza. Wykonanie tego monumentalnego dzieła sztuki jest zaplanowane na drugą połowę roku 2024.

Apartamenty w parku Szczytnickim, gdzie znajdzie się rzeźba, to część większego projektu obejmującego budowę dziesięciu budynków mieszkalnych. Za inwestycję odpowiedzialna jest firma RealCo Property Investment and Development. Ta spółka zasłynęła z przekształcenia Młyna Maria we Wrocławiu w atrakcyjny obiekt komercyjny. Obecnie prowadzi także prace nad zastąpieniem nieczynnej przychodni Practimed nowym blokiem mieszkalnym o nazwie Nowa Pabianicka.

Deweloper traktuje Apartamenty przy Parku Szczytnickim jako swój sztandarowy projekt, a centralnym punktem tej inwestycji będzie rzeźba Oskara Zięty. Jego nowe dzieło artystyczne ma być ukłonem w stronę Igleci, która cieszy się tytułem ulubionej rzeźby Zięty we Wrocławiu. Oryginalna Iglica – stalowe, minimalistyczne i technicznie imponujące dzieło Stanisława Hempla – przez lata była jednym z głównych symboli miasta.

Zięta, którego prace można podziwiać w tak prestiżowych miejscach jak Pinakoteka w Monachium, Centrum Pompidou w Paryżu czy muzeach w Montrealu i Zurychu, zapowiada, że jego nowa rzeźba będzie nietypowa. Wykonana z 7,5-metrowych elementów będzie nawiązywać do przeszłości, ale również wprowadzi futurystyczną perspektywę na ten park miejski.