Debata nad przyszłością Odry: Kluczowe wnioski z ekologicznego spotkania we Wrocławiu

We wtorek, w stolicy Dolnego Śląska – Wrocławiu, doszło do debaty o zasięgu ponadregionalnym. Tematem spotkania było omówienie przyszłości rzeki Odra. Spotkanie, podczas którego dokonano analizy i dyskusji na temat drugiej najdłuższej rzeki w kraju, pozwoliło również na sformułowanie konkluzji wynikających z ekologicznej katastrofy, jaka wydarzyła się przy Odry w 2022 roku. Obok przedstawicieli Ministerstwa Infrastruktury, Ministerstwa Klimatu i Środowiska, posłów, naukowców, a także samorządowców i ekologów, w wydarzeniu uczestniczył także Zastępca Prezesa Wód Polskich ds. Ochrony Przed Powodzią i Suszą – Mateusz Balcerowicz.

Organizacje pozarządowe: Koalicja Ratujmy Rzeki oraz Fundacja EkoRozwoju, były inicjatorami konferencji. Dzięki ich działaniom stworzono niedawno zalecenia dla przyszłości Odry, które znalazły się w Białej Księdze Polskich Rzek i Międzynarodowej Wizji dla Odry. Debatę zorganizowano w sali konferencyjnej Baru Barbara na ulicy Świdnickiej we Wrocławiu, a wśród obecnych byli również Beata Głuchowska z Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej we Wrocławiu i jej Zastępca ds. Ochrony Przed Powodzią i Suszą – Jacek Drabiński oraz Marcin Jarzyński z Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gliwicach.

Na początku wydarzenia odbyła się panelowa debata pod tytułem „Odra – rzeka możliwości” pod przewodnictwem dziennikarki Anity Dmitruczuk. Paneliści to Gabriela Lenartowicz, Posłanka na Sejm RP, Maciej Thorz – Zastępca Dyrektora Departamentu Gospodarki Wodnej i Żeglugi Śródlądowej w Ministerstwie Infrastruktury, Louis Courseau – Ekspert w Departamencie Strategii i Analiz Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Mateusz Balcerowicz – Zastępca Prezesa Wód Polskich ds. Ochrony przed Powodzią i Suszą, prof. Robert Czerniawski – Dyrektor Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej – PIB, Dyrektor Instytutu Biologii Uniwersytetu Szczecińskiego oraz Izabela Zygmunt z Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce. Dyskusja skupiała się na różnych aspektach, takich jak program ochronny dla Odry, w tym jej renaturyzacji, czy kwestii inwestycji w żeglugę śródlądową i monitorowania czystości rzek w Polsce.

„Musimy podjąć działania mające na celu ratowanie sytuacji. Sprawy związane z rzeczywistym monitorowaniem Odry są pilne. Katastrofa, która miała miejsce na Odrze, ukazała nam braki prawne oraz systemu zarządzania ochroną wód, a także braki w prawie materialnym, procedurach i samym zarządzaniu”- argumentowała Gabriela Lenartowicz.