Zaklęte w historii ruiny Goszcza – atrakcje dla turystów

Przy ruinach goszczańskiego pałacu, turystyka pełna jest różnorodnych atrakcji. W trakcie Nocy Świętojańskiej, to właśnie tu lokalne kobiety oraz młode dziewczyny, rzucają do wody własnoręcznie zrobione wianki. Zdobywają tę umiejętność pod czujnym okiem instruktorek z publicznej biblioteki w Twardogórze.

Odważniejsi turyści mają natomiast możliwość przejażdżki elegancką bryczką. Trasa prowadzi przez dziedzińce dawnego pałacu, a także malowniczy park goszczański.

Nie zapomniano również o samych ruinach pałacu. Dla tych, którzy pragną zgłębić tajemnice tego miejsca, organizowane są specjalnie przygotowane wycieczki z przewodnikiem. Podczas spaceru, przewodnik dzieli się z turystami fascynującymi opowieściami o historii tego niezwykłego miejsca, które obfitowało w niesamowite wydarzenia na przestrzeni lat.

W swoim okresie świetności, Pałac Goszcz stanowił równorzędną alternatywę dla ówczesnych rezydencji znajdujących się w Poczdamie czy Wilnie. Wybudowany został w 1755 roku na zlecenie rodziny von Reichenbach. Niestety, w wyniku II wojny światowej, w 1945 roku arystokratyczna rodzina była zmuszona do ewakuacji. Skutkiem tego był ogromny spadek stanu zachowania całego kompleksu pałacowo-parkowego. Obiekt uległ licznym zniszczeniom i został doszczętnie splądrowany.