Wieża widokowa Katedry

Archikatedra Świętego Jana Chrzciciela we Wrocławiu, to jedna z najpiękniejszych i najistotniejszych budowli sakralnych w Polsce. Mieszcząca się przy Placu Katedralnym gotycka budowla, została postawiona między trzynastym a czternastym wiekiem. Obecna katedra to czwarty taki kościół postawiony w tym miejscu. Dzisiejsza świątynia posiada wiele znamion barokowych oraz współczesnych, które są wynikiem prac restauracyjnych po czasach wojennych. Mimo to Archikatedra Świętego Jana Chrzciciela we Wrocławiu uważana jest na pierwszą w pełni gotycką świątynią, która powstała na ziemiach Polskich. Najczęściej jednak odwiedzanym miejscem przez turystów jest wieża widokowa. Wrocław ma piękną panoramę, którą możemy zobaczyć, wchodząc na katedralną wieżę.

Wieża widokowa Katedry we Wrocławiu

Na jednej z wież katedry zbudowano platformę przystosowaną dla zwiedzających, tak powstała wieża widokowa. Wrocław widziany z tej wysokości jest równie piękny, to zwiedzany z poziomu parteru. Jednak dopiero na górze widać, jak wielkie jest to majestatyczne miasto. Wieża widokowa katedry we Wrocławiu otwarta jest dla turystów, również w czasie pandemii oraz poza sezonem. Chociaż podczas oblężenia w 1945 roku katedra została zniszczona, to udało się ją wiernie odbudować, toteż z góry możemy podziwiać, to co niewidoczne dla oka z dołu, a więc niezwykłe zdobienia elewacji. Na górę można wjechać windą, jednak do windy należy pokonać kilkanaście schodów. 

Wieża widokowa Katedry Wrocław

Sama katedra jest świadectwem burzliwej historii Polski. Zwierzęta, które widać przy wejściu do katedry prawdopodobnie pochodzą jeszcze ze świątyń pogańskich na górze Ślęży. Wiedząc i znając historię tego miejsca wieża widokowa, nabiera zupełnie innego znaczenia. Bowiem wchodząc na górę i widząc Wrocław, zaczynamy rozumieć, jak ważne jest miejsce, w którym się znajdujemy, oraz jak ważne wydarzenia miały tu miejsce, zupełnie niedawno. Możemy spojrzeć na miasto oczami ludzi, którzy żyli tu 1000 lat temu i zrozumieć jego potęgę.

Wieża widokowa Katedry Wrocław – cennik

Na liście miejsc do zwiedzenia powinna pojawić się wieża widokowa katedry Wrocław. Cennik zwiedzania nie jest wygórowany. W przypadku turysty indywidualnego samo wejście na wieżę to koszt za bilet normalny: 10 zł, a za ulgowy: 8 zł, warto jednak połączyć to z oglądaniem kaplic katedry, ponieważ różnica w bilecie jest niewielka, koszt całości to zaledwie 14 zł za bilet normalny i  10 zł za bilet ulgowy. Rodziny mogą liczyć na korzystne zniżki, ceny za bilety rodzinne przedstawiają się następująco: zwiedzanie wieży 24 zł (każde kolejne dziecko  + 7 zł), natomiast wieży z kaplicami to: 30 zł (każde kolejne dziecko  + 8 zł). Rabaty są również naliczone w przypadku grup zorganizowanych, przy czym, aby uznać, że mamy do czynienia z grupą musimy liczyć przynajmniej dziesięć osób. Bilety normalne to koszt 9 zł za samą wieżę lub 12 zł za zwiedzanie kaplic oraz wieży, natomiast koszt biletów ulgowych to 7 zł za samą wieżę, oraz 10 zł za kaplice wraz z wieżą.