Wieża kościoła garnizonowego

Bazylika mniejsza pod wezwaniem Świętej Elżbiety we Wrocławiu to niezwykłe miejsce. Gotycki kościół może pochwalić się wieżą mierzącą ponad 91 metrów wysokości. Wieża kościoła garnizonowego to jeden z najlepszych punktów widokowych we Wrocławiu. Wewnątrz kościoła znajduje się również Mauzoleum poświęcone Pamięci Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej. Po Drugiej Wojnie Światowej kościół został przekazany przez komunistyczne władze katolickiemu ordynariatowi polowemu i tak stał się  świątynią garnizonową. Niestety pod koniec lat siedemdziesiątych dwudziestego wieku doszło w kościele do pożaru, wskutek którego całe drewniane wyposażenie wraz z organami spłonęło, udało się jednak zrekonstruować większość gotyckiego wystroju. Wieża, która pierwotnie miała ponad sto metrów, również została odbudowana. 

Wieża – kościół garnizonowy Wrocław

W związku z dość istotną rolą, jaką odgrywał, warto odwiedzić kościół garnizonowy Wrocław. Wieża widokowa pozwala na spojrzenie na miasto z innej perspektywy, na wysokości około 75 metrów znajduje się taras widokowy. Wieża kościoła garnizonowego Wrocław oferuje niezwykłe widoki. Na tarasie widokowym ujrzeć można nie tylko panoramę miasta, ale również najwyższy szczyt Sudetów Śnieżkę. Oczywiście przy sprzyjających warunkach pogodowych. Do wieży prowadzi aż trzysta schodów, jednak widok, warty jest poświęceń. 

Wieża kościoła garnizonowego Wrocław

Pierwotnie kościół garnizonowy Wrocław, wieża widokowa oraz wystrój wyglądały nieco inaczej. Ukończona pod koniec piętnastego wieku wieża mierzyła ponad 130 metrów oraz zwieńczona była zdobnym hełmem. Wówczas nosiła znamienity tytuł najwyższej wieży kościelnej na Śląsku, jednocześnie będąc najwyższą budowlą na ówczesne czasy na świecie. Sama wieża jest bogato zdobiona, majestatyczna oraz nadaje budowli podniosłego wyrazu. Chociaż wiele klęsk i kataklizmów dotknęło kościół, przetrwał on do dnia dzisiejszego dzięki trosce okolicznych mieszkańców. Na taras widokowy można wejść codziennie od poniedziałku do niedzieli, od godziny dziesiątej do dziewiętnastej. 

Kościół garnizonowy Wrocław, wieża widokowa i dzieła sztuki sakralnej

Kościół świętej Elżbiety Węgierskiej może pochwalić się nie tylko burzliwą historią, czy wieżą widokową, ale również zbiorem wielu, prawdziwych dzieł sztuki sakralnej. Wewnątrz kościoła znajdziemy choćby sacramentarium autorstwa Jodocusa Tauchena, czy robiący wrażenie fresk Sąd Ostateczny.  Poza dziełami sztuki w kościele można podziwiać pomnik nagrobny wielkiego kupca  Friedricha Wilhelma Brechera oraz nagrobek cesarskiego radcy handlowego i senatora Johanna Georga von Wolff. Sama wieża widokowa, jak i kościół przeszły wiele restrukturyzacji, a to dlatego, że świątynię dotykały na przestrzeni wieków liczne wojny i klęski żywiołowe. Po pożarze w 1976 roku wciąż trwają prace, które mają przywrócić kościołowi garnizonowemu świętej Elżbiety dawny blask. Swego czasu w kościele odbywały się różne wystawy, a nawet czynił funkcję sali koncertowej. Bez wątpienia jest to z ważniejszych ośrodków religijno-kulturalnych w naszym kraju o niezwykłym znaczeniu historycznym.