Ostrów Tumski

W języku staropolskim ostrowy oznaczały wyspy, stąd nazwa Ostrów Tumski. Najstarsza część Wrocławia powstała na wyspie, na rzece Odrze. Dziś Ostrów Tumski Wrocław nie jest już wyspą, jednak jest sam w sobie, najważniejszym zabytkiem miasta. W Ostrowie Tumskim mieścił się gród, który był siedzibą pierwszych Piastów. Na swoją siedzibę wybrał też to miejsce Bolesław Wysoki oraz Mikołaj Kopernik. Wiele ciekawych historii i osobistości gościł Ostrów Tumski. Wrocław pełny jest niezwykłych faktów, które warto poznać.

Ostrów Tumski Wrocław 

Badania archeologiczne prowadzone na terenie Ostrowa Tumskiego potwierdziły, że w dziewiątym stuleciu istniał tutaj gród, który liczył sobie około 1500 mieszkańców. W dziesiątym stuleciu natomiast Ostrów Tumski był siedzibą pierwszych Piastów. Nie było tu wówczas murowanych zabudowań, a jedynie drewniane fortyfikacje i gród, który naturalnie chroniony był przez wodę. W dwunastym wieku natomiast miasto najechał Bolesław Wysoki, który wracając z wygnania, uznał Ostrów za swoją siedzibę.

Historyczne znaczenie to nie jedyny powód, dla którego warto odwiedzić Ostrów Tumski Wrocław. Katedra mieszcząca się w zasadzie na środku tej zabytkowej części miasta, to jeden z ważniejszych kościołów w Polsce. Archikatedra Świętego Jana Chrzciciela w Ostrowie Tumskim to pierwsza gotycka świątynia na Polskich ziemiach. Przetrwała do naszych czasów budowla, jest czwartym kościołem, który stoi w tym miejscu. Wcześniejsze uległy zniszczeniu. Dziś katedrę można zwiedzać, wejść na wieżę widokową lub uczestniczyć w Eucharystii. Niezwykła budowla sakralna przyciąga turystów i wiernych z Polski oraz innych krajów.

Ostrów Tumski Wrocław katedra

Obecnie stojąca katedra została zbudowana między trzynastym a czternastym wiekiem. Po wojnie zniszczeniu uległo ponad siedemdziesiąt procent budowli. Wstępna i pierwsza renowacja trwała aż do 1951 roku. Całkowita odbudowa archikatedry wraz z jej wyposażeniem nastąpiła pod koniec lat dziewięćdziesiątych. W 1997 roku odbyła się uroczysta koronacja Matki Boskiej Sobieskiej z udziałem Jana Pawła II. W skład kompleksu katedry wchodzą piękne kaplice, dzieła sztuki sakralnej, ołtarze, nawy, czy prezbiterium. Katedra cieszy oczy i duszę wierzących, ale także każdego konesera sztuki i zabytków. 

Ostrów Tumski Wrocław jak dojechać

Jak widać, istnieje wiele przesłanek, aby odwiedzić Ostrów Tumski Wrocław. Jak dojechać do tego niezwykłego miasta? Otóż będąc we Wrocławiu, łatwo dostaniemy się już tu komunikacją miejską lub spacerem. Do Wrocławia natomiast najlepiej jechać autostradą oraz drogami szybkiego ruchu. Co istotne do Wrocławia dostać się można również z łatwością pociągiem. Praktycznie z każdego dużego miasta w Polsce jest linia  bezpośrednia do tego miasta.

Ostrów Tumski Wrocław zwiedzanie

Miasto jako całość oferuje niezwykłe wrażenia dla turystów, jednak sam w sobie niezwykłe obiekty oferuje Ostrów Tumski Wrocław. Zwiedzanie najlepiej rozpocząć od wspomnianej katedry Świętego Jana Chrzciciela. Następnie na uwagę zasługuje Most Tumski, Kościół Świętego Idziego, a następnie równie stare kościoły jak Kolegiata Świętego Krzyża i Bartłomieja. Warto również zobaczyć pomnik Jana Pawła II oraz pałac arcybiskupi. Spacer po Ostrowie Tumskim we Wrocławiu wprawia w niezwykły, nostalgiczny nastrój.