Trwa dyskusja nad nazwami nowo powstałych przestrzeni zielonych we Wrocławiu

Obecnie mieszkańcy Wrocławia mają okazję brać udział w konsultacjach dotyczących nazewnictwa dla świeżo utworzonego parku oraz dwóch skwerów. Władze miasta są zainteresowane uzyskaniem konkretnych sugestii od swoich obywateli.

Jedna z przedstawionych propozycji dotyczy parku zlokalizowanego na Gądowie, który został stworzony w latach 2018-2023 dzięki funduszom z Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego. Prowadzący Projekt WBO zaproponowali, aby to Leonardo da Vinci stał się oficjalnym patronem tego miejsca.

Park, który powstawał stopniowo przez kilka lat, spełnia funkcje edukacyjne, rekreacyjne i relaksacyjne. Wyjątkowe elementy tego miejsca, takie jak rzeźba człowieka witruwiańskiego, replika maszyny latającej, model helikoptera, katapulty czy wahadło, nawiązują do twórczości Leonarda da Vinci – jak podaje uzasadnienie do tej propozycji.

Z drugiej strony, na wniosek Instytutu Pamięci Narodowej, trwa proces konsultacji nad propozycją nazwy skwer Ofiar Obozu Burgweide dla terenu zlokalizowanego na osiedlu Sołtysowice. W czasach wojennych, niemiecki obóz pracy przymusowej działał właśnie na tym terenie.