Tradycyjna świąteczna zbiórka Towarzystwa Brata Alberta we Wrocławiu

Wolontariusze z koła wrocławskiego Towarzystwa Brata Alberta zorganizowali coroczną, świąteczną zbiórkę funduszy, aby pomóc swoim ubogim i bezdomnym podopiecznym. Te zbiórki są przeprowadzane na cmentarzach we Wrocławiu i okolicznych miejscowościach. Na terenach tych nekropolii można zauważyć wolontariuszy, którzy starają się zachęcić do wsparcia najbiedniejszych i bezdomnych – osób, które są pod opieką Towarzystwa Pomocy im. Świętego Brata Alberta.

„Nie narzucamy się ludziom, ale jesteśmy obecni na miejscu i witamy każdego uśmiechem. Nawet najmniejsza darowizna może przyczynić się do zmiany czyjegoś życia” – mówił Rafał Peroń, koordynator lokalnej kwesty albertyńskiej, w rozmowie z Radiem Wrocław.

„Stajemy przy głównych lub bocznych bramach cmentarzy, gdzie mamy wyznaczone miejsca. Nosimy zaplombowane puszki na szyjach i informujemy przechodzących ludzi o celu naszej zbiórki. Posiadamy ulotki z adresami. Często zdarza się, że dzięki temu ludzie dowiadują się o naszych dodatkowych potrzebach, jak ciepła pościel” – dodał Peroń.

Środki, które wolontariusze uzbierają podczas swojej kwesty na terenach cmentarnych, będą wykorzystane do poprawy codziennych warunków życia osób, które znalazły się w trudnej sytuacji życiowej. W pobliżu można również spotkać działaczy angażujących się w ochronę polskiego dziedzictwa z dawnych Kresów.

„Chcemy pokazać, że nie jesteśmy obojętni na stan grobów naszych przodków, mimo że ich utrzymanie wymaga dużego nakładu pracy. Dotarcie do nich jest obecnie utrudnione z powodu konfliktu” – powiedzieli uczestnicy akcji koordynowanej przez Stowarzyszenie Odra-Niemen, które ma na celu opiekę nad cmentarzami za Bugiem, w rozmowie z Radiem Wrocław.