Top 10 najlepszych atrakcji Wrocławia

Wrocław bez wątpienia jest jednym z najciekawszych, a zarazem najpiękniejszych polskich miast. Jednocześnie jest to miejsce, w którym nie sposób się nudzić, a to za sprawą pokaźniej ilości atrakcji. Wrocław można zwiedzać zarówno latem, jak i zimą – o każdej porze roku jest tu wiele miejsc do odwiedzenia. Poznaj już dziś najciekawsze atrakcje turystyczne Wrocławia! W mieście odnajdziemy również wiele atrakcji dla dzieci. Wrocław pełen jest miejsc nie tylko przyjaznych najmłodszym, ale dostarczających im niezapomnianych wrażeń oraz ciekawej wiedzy.

Parki rozrywki Wrocław. Atrakcje turystyczne dla aktywnych

Wszyscy ci, którzy lubią aktywnie spędzać czas, znajdą we Wrocławiu coś dla siebie. Miasto ma do zaoferowania wiele obiektów rozrywkowych i ciekawe atrakcje. Wrocław zdecydowanie jest miejscem, w którym nikt nie będzie się nudził.

Miniaturowy Wrocław i okolice. Atrakcje w Kolejkowie – Cudownym Świecie w Miniaturze

Kolejkowo to jedyne w swoim rodzaju miejsce, w którym można zobaczyć największą w Polsce makietę kolejową z jeżdżącymi pociągami i innymi pojazdami. W obiekcie wyeksponowane są również miniatury Dzikiego Zachodu, turniejów rycerskich, średniowiecznych jarmarków, a nawet dinozaurów, stanowiące wspaniałe atrakcje dla dzieci. Wrocław oglądany w miniaturze na długo zapadnie w pamięć. Wszystkie makiety z wielką precyzją odwzorowują prawdziwe życie mieszkańców miast i wsi, ucząc, a jednocześnie dostarczając świetnej zabawy, zarówno dzieciom, jak i dorosłym.

Aqua Park Wrocław. Atrakcje dla dzieci i dorosłych

Fanom wodnych zabaw polecamy Aqua Park Wrocław. Jest to nie tylko jeden z największych obiektów rekreacyjnych w Polsce, ale i  jeden z najlepszych i najsłynniejszych parków wodnych w całej Europie. Na terenie obiektu znajduje się kompleks basenów, obejmujących baseny rekreacyjne, baseny zewnętrzne, basen sportowy o wymiarach olimpijskich, a także strefa fitness oraz kompleks saun i łaźni. Najmłodszym pływakom dedykowana jest zaś Dziecięca Zatoka, a w brodziku zewnętrznym zamontowano jeżyki i dzwonki wodne, a także zjeżdżalnię w kształcie słonia. Na terenie obiektu znajduje się również plaża z pirackim placem zabaw. Miejsce pełne jest różnych dodatkowych atrakcji, takich jak basen z falami, leniwa rzeka czy zjeżdżalnie.

Parki i skwery. Atrakcje we Wrocławiu, których nie brakuje

Tereny zielone również można zakwalifikować jako atrakcje turystyczne. Wrocław zaś jest miastem, w którym obszarów zielonych nie brakuje. Liczne parki i skwery znajdujące się w mieście najpiękniej prezentują się wiosną i latem, zachęcając do aktywnego wypoczynku na świeżym powietrzu.

Wrocławska Fontanna w Pergoli – największa fontanna multimedialna w Polsce

Fontanna w Pergoli jest obecnie największą fontanną multimedialną w Polsce, a szczyci się nią właśnie Wrocław. Atrakcja turystyczna, jaką jest ten zbiornik, udostępniana jest do zwiedzania bezpłatnie. Okala ją zabytkowa pergola (stąd nazwa), wzniesiona  w 1913 roku, a zlokalizowana jest tuż przy kompleksie Hali Stulecia oraz Wrocławskim Centrum Kongresowym. Fontanna wyposażona jest w 400 lamp, ponad 300 dysz wodnych oraz 3 dysze ogniowe, które dostarczają wyjątkowych wrażeń wizualnych. Szczególnie imponujące są wieczorne pokazy świetlne, podczas których woda wydobywa się ze zbiornika w rytm muzyki, tworząc barwne, dające niesamowity efekt obrazy. Atrakcje Wrocławia takie jak Fontanna w Pergoli warto z oczywistych względów zwiedzać latem. Co więcej, obiekt otoczony jest zieloną infrastrukturą, zachęcającą do wypoczynku.

Ogród Japoński – japoński klimat w sercu Wrocławia

Jednym z najpiękniejszych terenów zielonych we Wrocławiu, z pewnością jest Ogród Japoński należący do Parku Szczytnickiego, jednego z największych parków krajobrazowych w mieście. Jest to pozostałość po Wystawie Światowej z 1913 roku. Projekt ogrodu stworzony został przez wielkiego miłośnika kultury japońskiej – hrabiego Fritza von Hochberga, we współpracy z japońskim mistrzem sztuki ogrodniczej. Do ogrodu prowadzi ścieżka biegnąca wzdłuż egzotycznych roślin, a w jego centralnym punkcie znajduje się niewielki staw, w którym pływają karpie Koi. Na jego tafli często pojawiają się zaś pływające ptaki. Jest to miejsce nie tylko bardzo dobrze oddające klimat Japonii, lecz również idealne na relaksujące spacery.

Przyrodnicze atrakcje Wrocławia

Choć Wrocław jest większym miastem, to nie brakuje w nim również atrakcji przyrodniczych. Aby doświadczyć ich pełniej okazałości, najlepiej jest zwiedzać je, podobnie jak parki i skwery, wiosną oraz latem.

Wyjątkowe atrakcje turystyczne. Wrocław i jego zoo

Wrocławskie zoo jest jedną z obowiązkowych atrakcji, jakie trzeba zwiedzić we Wrocławiu. Jest to bowiem najstarszy ogród zoologiczny w Polsce, a jego historia sięga 1865 roku. Ogród jest znany również z emitowanego przez TVP1 programu „Z kamerą wśród zwierząt”, prowadzonego przez Hannę i Antoniego Gucwińskich. Można obejrzeć w nim największą w całym kraju liczbę gatunków zwierząt, również tych zagrożonych wyginięcie. W ogrodzie żyje blisko 14 tysięcy zwierząt, reprezentujących ponad 1100 gatunków. Perłą wrocławskiego zoo jest pawilon Afrykarium, doskonale oddający klimat afrykańskiego kontynentu. Taki projekt można podziwiać wyłącznie we Wrocławiu. Atrakcje dla dzieci i dorosłych oferowane przez wrocławskie zoo dostarczają nie tylko wartości rozrywkowych, ale i edukacyjnych.

Piękno i bogactwo roślinności, czyli Ogród botaniczny Uniwersytetu Wrocławskiego

Jedną z piękniejszych atrakcji przyrodniczych Wrocławia jest Ogród Botaniczny Uniwersytetu Wrocławskiego, którego historia sięga 1811 roku. Obecnie posiada on status pomnika historii. Można w nim podziwiać prawie 12 tysięcy roślin, wśród których znajdują się odmiany roślin górskich, skalnych, wodnych, błotnych, a także tropikalnych. Przechadzając się alejkami, aż trudno uwierzyć, że tak zjawiskowe okazy znajdują się na terenie miasta Wrocław. Atrakcje turystyczne ogrodu botanicznego zachwycają pięknem, nadając temu miejscu magiczny klimat. Przy ogrodzie działa Muzeum Przyrodnicze, a jego lokalizacja czyni to miejsce idealnym na relaksujące spacery w otoczeniu pięknej roślinności.

Muzea – atrakcje Wrocławia nie tylko dla miłośników historii

Muzea, jak powszechnie wiadomo, stanowią ważny element infrastruktury turystycznej każdego miasta. Bogaty w nie jest również Wrocław. Atrakcje muzealne w tym mieście dostarczą wyjątkowych wrażeń, a jednocześnie poszerzą zakres wiedzy, nie tylko na temat miasta. Muzealne atrakcje we Wrocławiu to gratka dla wszystkich miłośników historii i nie tylko.

Jedna z ważniejszych atrakcji we Wrocławiu – Muzeum Narodowe

Muzeum Narodowe to zdecydowanie najważniejszy obiekt muzealny miasta Wrocław. Atrakcje z tej grupy nie koniecznie muszą kojarzyć z długą i nudną lekcją historii. Muzeum Narodowe we Wrocławiu zachwyca już samą swoją architekturą, utrzymaną w stylu neorenesansowym, a dodatkowego uroku nadaje mu malownicze położenie nad brzegiem Odry. W muzeum można podziwiać ponad 200 000 eksponatów, a także bogatą kolekcję dzieł sztuki, pochodzących z różnych epok oraz twórczość współczesnych artystów. „Madonna z Jezusem i św. Janem” autorstwa Angolo Bronzino, „Pejzaż zimowy z łyżwami i pułapką na ptaki” Pietera Brueghela” czy też „Portret chłopca” Jeana Chardina, to tylko niektóre z wybitnych dzieł, które można obejrzeć we wrocławskim Muzeum Narodowym.

Muzeum „Pana Tadeusza” w Kamienicy pod Złotym Słońcem

Miłośnicy twórczości Adama Mickiewicza i nie tylko, koniecznie muszą wybrać się do Muzeum Pana Tadeusza, będącego jedną z nowszych atrakcji Wrocławia. Jest ono zlokalizowane w odrestaurowanej kamienicy, w samym sercu miasta. Miejsce to jest wyjątkowe z tego względu, iż z jednej strony przenosi odwiedzających w czasie, a z drugiej mogą oni obcować z nowoczesną technologią. Wiedzę o życiu i twórczości wielkiego wieszcza możemy tu bowiem zgłębić za pośrednictwem nowoczesnych, multimedialnych prezentacji/ Znajduje się tu również jedyny istniejący rękopis „Pana Tadeusza”, a także wiele oryginalnych manuskryptów, starodruków, dzieł sztuki, a także przedmiotów codziennego użytku, pochodzących z czasów mickiewiczowskich. W obiekcie znajdują się ponadto wystawy poświęcone Janowi Nowakowi -Jeziorańskiemu oraz Władysławowi Bartoszewskiemu.

Atrakcje dla dzieci. Wrocław przyjazny najmłodszym

Wrocław to również idealny wybór na rodzinny wypad. W mieście nie brakuje bowiem atrakcji dla najmłodszych. Przedstawiamy dwa przykładowe, magiczne miejsca, które z pewnością zainteresują nie tylko dzieci, a które kryje w sobie Wrocław i okolice. Atrakcje te sprawią, że wycieczka po mieście stanie się niezapomnianą przygodą.

Hydropolis Wrocław. Atrakcje dla dzieci i dorosłych

Doskonałym miejscem na rodzinne zwiedzanie jest Hydropolis – centrum wiedzy, które w pełni poświęcone zostało wodzie. Jest to jedyne takie miejsce na terenie Wrocławia. Atrakcja ta umiejscowiona jest w pochodzącym z XIX wieku, neogotyckim podziemnym zbiorniku wodnym. Obiekt podzielony jest na dziewięć odrębnych stref tematycznych, dostarczających obszernej wiedzy na temat wody, zamieszkujących w niej organizmach, a także o jej znaczeniu w życiu człowieka. Przed wejściem do głównego budynku znajduje się drukarnia wodna, w której powstają zachwycające kurtyny wodne, zaś w jego wnętrzu, z olbrzymiego ekranu, zwiedzający mogą dowiedzieć się, jak postała woda oraz jakie ma ona znaczenie. Hydropolis nie tylko dostarcza świetnej rozrywki, ale i walorów edukacyjnych, prezentowanych w nowoczesnej, oryginalnej formie.

 Karuzela w Ogrodzie Staromiejskim

Przepiękna Karuzela znajdująca się w Ogrodzie Staromiejskim stanowi nie tylko wspaniałą atrakcję dla dzieci, ale i imponujący zabytek, stylizowany na XIX-wieczny, francuski styl. Urządzenie jest napędzane elektrycznie i wyposażone w drewniane konie i gondole, zdobione ręcznymi malunkami. Przejażdżka taką karuzelą będzie niezapomnianą przygodą dla każdego malucha. Dodatkowym atutem jest usytuowanie nieopodal niej placu zabaw dla dzieci, co podwaja atrakcje. Wrocław jest jednym z niewielu miast, w którym można spotkać tak wyjątkową karuzelę.

Wymienione obiekty to zaledwie jedne z wielu miejsc, które warto zwiedzić we Wrocławiu i okolicy. Atrakcji w tym mieście nie brakuje, dlatego stanowi ono doskonały wybór zarówno na weekendowy wypad, jak i na dłuższy pobyt, zarówno dla rodzin z dziećmi, jak i dla podróżujących bez dzieci. Każdy znajdzie tu coś dla siebie.