15 miejsc, które musisz zobaczyć we Wrocławiu!

Wrocław to jedno z najpopularniejszych miast w Polsce. Jest bardzo piękne, klimatyczne i wzbudza zachwyt każdego odwiedzającego Wrocław. Zwiedzanie tego miasta można odbyć zarówno w weekend, jak i w cały tydzień. Ogrom atrakcji, zabytków i pięknych miejsc sprawa, że nikt nie będzie się tu nudził. Co warto zobaczyć we Wrocławiu? Każdy w tym mieście znajdzie coś dla siebie. Znajdują się tu miejsca historyczne, zabytkowe, emanujące sztuką, a także nie brakuje miejsc do rozrywki i zabawy. Jeśli jeszcze nie odwiedziłeś tego miasta i zastanawiasz się, co zobaczyć we Wrocławiu, oto zbiór najlepszych atrakcji, które cieszę się największą popularnością.

Rynek miasta Wrocław – co warto zobaczyć?

Każdy, kto był we Wrocławiu, zachwyca się Starym Miastem. Jest to najbardziej znane i najpiękniejsze miejsce w mieście Wrocław. Co warto zobaczyć, spacerując ulicami rynku? Przechadzając się pomiędzy murami kamienic, warto zwrócić uwagę na kamienice pod Gryfami, pod Złotym Dzbanem oraz pod Siedmioma Elektorami. Na wrocławskim rynku odbywają się również najpopularniejsze wydarzenia kulturalne na przykład znany wszystkim muzykom, Gitarowy Rekord Guinnessa. Miasto Wrocław cieszy się mianem jednej z najpiękniejszych starówek w Polsce. Co zobaczyć we Wrocławiu na starówce? Architektura rynku robi ogromne wrażenie. Jest to zdecydowanie jedno z najlepszych miejsc miasta Wrocław. Zwiedzanie ulic starówki to możliwość podziwianie bardzo ciekawej architektury oraz wyjątkowych budynków, których klimatu utrzymują malownicze kamienice, kawiarnie oraz restauracje.

Co warto zobaczyć we Wrocławiu? – Stary Ratusz na Wrocławskim rynku

Stary Ratusz to najcenniejszy zabytek starówki miasta Wrocław. Zwiedzanie ulic rynku nie może obejść się bez zatrzymania przy tej cudownej, zabytkowej budowli. Jest to największy i zarazem najstarszy ratusz w całej Polsce, który powstawał na przestrzeni prawie 300 lat. Jego czas powstania to XIII-XVI wiek. Jeżeli zastanawiasz się, co zobaczyć we Wrocławiu, to Stary Ratusz na Wrocławskim Rynku jest punktem obowiązkowym, który każdy powinien zobaczyć, będąc w mieście Wrocław. Zwiedzanie budowli to możliwość ujrzenia unikatowej świeckiej architektury gotyckiej, której we wnętrzu obecnie mieści się Muzeum Miejskie Wrocławia.

Co zobaczyć we Wrocławiu? Miejsca dla miłośników przyrody i zwierząt

Stolica Dolnego Śląska ma swoje wyjątkowe, ciekawe miejsca. Wrocław z pewnością zachwyci niejednego miłośnika przyrody. To tutaj znajduje się znane wszystkim afrykarium, gdzie możemy podziwiać podwodny świat zwierząt, spacerując przeszklonym tunelem w głębi akwarium. Oprócz tego, w mieście znajduje się jedno z najpopularniejszych ZOO w Polsce, którym zdecydowanie może popisać się Wrocław. Co zwiedzić w tym mieście? We Wrocławiu znajduje się również bardzo bogate muzeum Hydropolis, gdzie poznasz najgłębsze sekrety na temat podwodnego świata.

ZOO Wrocław. Co warto zobaczyć?

Jest to najstarsze w Polsce ogród zoologiczny, w którym żyje około 14 tysięcy zwierząt. Historia tego miejsca sięga aż 1865 roku. Spacerując po terenie wrocławskiego zoo, będziesz miał okazję stanąć oko w oko ze zwierzętami różnych gatunków, z których wielu grozi wyginięciem. W ciągu ostatni kilku lat na terenie obiektu powstały nowe wybiegi dla zwierząt takich jak niedźwiedzie brunatne, pandy, czy nosorożce. Idąc ścieżkami ZOO, zobaczysz wyjątkowo rzadko spotykane zwierzęta jak okapi, pantery śnieżne oraz manaty. Tak ogromną i rzadką kolekcją zwierząt w ogrodzie zoologicznym wyróżnia się na tle innych miasto Wrocław. Zwiedzanie ZOO wiąże się z dodatkowymi kosztami wstępu, aczkolwiek warto poświęcić kilkadziesiąt złotych na wejście do środka, ponieważ zwierzęta robią wrażenie.

Afrykarium Wrocław. Co zwiedzić?

Na terenie ogrodu zoologicznego we Wrocławiu znajduje się bardzo popularne w Polsce Afrykarium. Miejsce to jest najlepszym, niekiedy głównym punktem odwiedzenia ZOO w mieście Wrocław. Zwiedzanie Afrykarium jest możliwe tylko poprzez wejście na teren całego ogrodu zoologicznego, do oceanarium nie można wejść osobno.  Wizyta w tym miejscu zapewnia turystom zobaczenie podwodnego świata zwierząt w Czarnym Lądzie. Idąc tunelem umieszczonym pod wodą, masz możliwość stanąć oko w oko z rekinem oraz hipopotamem. Zwierzętom wodnym stworzone najbardziej naturalne warunki. W akwarium zamieszkują takie zwierzęta jak pingwiny, krokodyle, płaszczki oraz inne niezwykłe wodne stworzenia. Afrykarium podzielone jest na ekosystemy, w których mieszkają poszczególne gatunki zwierząt. Ogromne wrażenie robi ekosystem Morza Czerwonego, w którym możemy podziwiać piękne rafy koralowe oraz zamieszkałe w nich ryby.

Co zobaczyć we Wrocławiu? Wielkie wodne muzeum

Hydropolis to centrum wiedzy o wodzie, w którym poznasz najskrytsze sekrety na temat wody. Nie jest to zwykłe muzeum w mieście Wrocław. Zwiedzanie tego miejsca wiąże się z nowoczesną, interpersonalną formą przekazywania wiedzy. Prezentacja na temat wody łączy walory edukacyjne z multimedialną opowieścią na temat wody. Dzięki tej poznasz wszelkie procesy, w których bierze udział woda. Jaką funkcję odgrywa woda w ciele człowieka? Co ma wspólnego z prądami oceanicznymi kształtującymi klimat Ziemi? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz właśnie tutaj. Hydropolis to zdecydowanie coś, co warto zobaczyć we Wrocławiu. Obiekt jest podzielony na 9 stref tematycznych, które stanowią źródło wiedzy dla dzieci, młodzieży oraz dorosłych.

Pasjonaci sztuki w mieście Wrocław. Co warto zobaczyć?

Wrocław to miasto bardzo bogate w kulturę i sztukę. Panorama Racławicka, Muzeum Narodowe, czy Muzeum Czterech Kopuł to bardzo ciekawe miejsca. Wrocław pod kątem historii sztuki robi ogromne wrażenie. Posiada gamę niezwykłych muzeów bogatych w kolekcje sztuki polskiej oraz europejskiej, które skradną serce niejednego pasjonata artyzmu.

Panorama Racławicka – co zobaczyć we Wrocławiu?

Każdy Polak powinien zobaczyć obraz stworzony przez wielkich artystów w latach 1893-1894. Jan Styka, Wojciech Kossak oraz inny słynni malarze na przestrzeni dziewięciu miesięcy stworzyli wielkie dzieło przedstawiające dzień 4 kwietnia 1794 roku. Panorama Racławicka posiada 15 metrów wysokości oraz 114 metrów długości. Obecnością tak wspaniałego dzieła zdecydowanie może popisać się miasto Wrocław. Zwiedzanie tego miejsca odbywa się o stałych godzinach w równych odstępach czasowych. Podczas wycieczki zostajemy przeniesieni na pole bitwy pod Racławicami, a dzięki obecnemu w nami podróżnikowi poznajemy każdy szczegół obrazu. Możemy dokładnie zobaczyć tutaj, jak wojska pod dowództwem Tadeusza Kościuszko zwyciężają z wojskami rosyjskimi. Panorama Racławicka to coś, co warto zobaczyć we Wrocławiu. To największy obraz w całej Polsce!

Muzeum Narodowe Wrocław – co zwiedzać?

Piękne wewnątrz i na zewnątrz muzeum, posiadające bogatą kolekcję sztuki głównie chrześcijańskiej. Obiekt ten cieszy się dużą liczbą turystów odwiedzających miasto Wrocław. Zwiedzanie muzeum obejmuje wystawy czasowe oraz kolekcję stałą. W zbiorach muzeum znajduje się ponad 200 tysięcy eksponatów dzieł sztuki, z których część z nich przeniesione zostały ze Lwowa do miasta Wrocław. Co zwiedzić w środku? Muzeum obejmuje trzy piętra, na których rozlokowane sześć galerii przedstawiających sztukę Polski, Europy oraz samego Śląska. Warto zaznaczyć, że kupując bilet na Panoramę Racławicką, możesz w ramach tego biletu zobaczyć wystawę stałą Muzeum Narodowego, Etnograficznego oraz Pawilonu Czterech Kopuł. Ogromne wrażenie robi również sam budynek od zewnątrz. Ściany renesansowej budowli oplecione są bluszczem, co w połączeniu z lokalizacją muzeum nad brzegiem Odry tworzy bardzo malowniczy obraz.

Pawilon Czterech Kopuł – co zobaczyć we Wrocławiu?

W latach 1912-1913 w ramach Wystawy Stulecia został wybudowany PAwilon Czterech Kopuł w mieście Wrocław. Co zwiedzić będąc na terenie tego słynnego obiektu? Budynek od 1953 roku był siedzibą wrocławskiej Wytwórni Filmów Fabularnych. To tutaj powstało ponad 400 niesamowitych filmów polskich, w tym między innymi znany wszystkim film Andrzeja Wajdy „Popiół i diament” oraz słynne polskie komedie Sylwestra Chęcińskiego „Sami swoi” oraz „Kochaj albo rzuć”. Projektantem Pawilonu Czterech Kopuł był Hans Poelzig. W roku 1948 obiekt stanowił jedno z miejsc ekspozycyjnych Wystawy Ziem Odzyskanych. Wzniesiona naprzeciw wejścia pawilony, która obecnie posiada około 90 metrów, Iglica stanowi symbol wystawy oraz została zaprojektowana przez Stanisława Hempla.

Hala Stulecia Wrocław – co warto zobaczyć?

Podobnie jak PAwilon Czterech Kopuł, Hala Stulecia została zbudowana w ramach Wystawy Stulecia w latach 1912-1913. Co czyni to miejsce wyjątkowym i tak znanym na skalę całego kraju? Otóż Hala Stulecia to jedno z 15 miejsc znajdujących się na liście światowego dziedzictwa UNESCO w Polsce! Stanowi ona symbol Wrocławia na poziomie wieży Eiffla w Paryżu, czy Koloseum w Rzymie. Ponadto, jest zaliczana do najważniejszych dzieł XX wieku pod kątem architektury światowej. Hala Stulecia jest obowiązkowym punktem każdego odwiedzającego miasto Wrocław. Co zwiedzić na terenie obiektu? Hala mierzy 42 metry wysokości, a budowlę nakrywa piękna, architektoniczna kopuła o średnicy 67 metrów. Podczas wrocławskiej majówki w Hali Stulecia organizowane są koncerty bardzo popularnych zespołów w całej Polsce.

Co  zobaczyć we Wrocławiu na Pergoli? Wrocławska Fontanna

Tuż obok Hali Stulecia znajduje się równie chętnie odwiedzana przez turystów oraz mieszkańców Wrocławia – Pergola. To tutaj znajduje się jedna z najbardziej popularnych fontann multimedialnych w Polsce. 3 dysze ogniowe, 300 dysz wodnych oraz prawie 800 punktów świetlnych na powierzchni 1 hektara to coś, co warto zobaczyć we Wrocławiu. Fontanna Wrocławska w Pergoli to największa fontanna multimedialna w całej Polsce! Organizowane są tutaj liczne pokazy o różnej tematyce. W godzinach wieczornych woda wchodząca w takt muzyki różnego gatunku tworzy niesamowity spektakl, który robi ogromne wrażenie. Fontanna otoczona jest piękną, zabytkową pergolą, która wybudowana została w roku 1913. Jest to idealna przestrzeń do spędzania wolnego czasu i spacerów. Wspaniała architektura, dużo zieleni, ławeczki oraz zadbana trawa tworzą malowniczy obraz obiektu.

Wroclove – ciekawe miejsca. Wrocław miastem zakochanych

Nie bez powodu na miasto Wrocław mówi się „Wroclove”. To tutaj znajduje się słynny Most Tumski, który jest najbardziej obciążonym mostem w Polsce. Zakochani, aby przypieczętować swoją miłość, przyczepiają w tym miejscu symboliczną kłódkę. Most Tumski powstał w roku 1889 oraz łączy Wyspę Piasek z Ostrowem Tumskim. Pogłoski mówią, że przez tyle lat most osiągnął 4 ton wagi, a najcięższa zawieszona na nim kłódka ważyła 3,5 kilograma. Most Tumski to coś, co warto zobaczyć we Wrocławiu nawet jeśli Twoje serce nie bije tak mocno jak w przypadku zakochanych w sobie osób.

Ostrów Tumski – co zobaczyć we Wrocławiu?

Nazwa ta wywodzi się ze staropolskiego języka, kiedy wówczas miejsce miało miano Wyspy Katedralnej. Ostrów Tumski to najstarsza część we Wrocławiu, pozostałości pierwszej osady pochodzą jeszcze z X wieku. Jest to zaraz obok Rynku najbardziej popularne miejsce w mieście Wrocław. Co zwiedzić przechodząc przez Most Tumski? Na terenie obiektu znajduje się wiele wspaniałych, zabytkowych świątyń takich jak kościół Świętego Idziego oraz Archikatedra Świętego Jana Chrzciciela. Będąc na terenie Ostrowa Tumskiego każdy znajdzie dla siebie ciekawe miejsca. Wrocław w tej część emanuje historią, zabytkowymi budowlami, które bogate są w niezwykłą sztukę sakralną. Za powstanie tego miejsca odpowiedzialni byli Piastowie Śląscy, bowiem mieli oni na wyspie gród zlokalizowany na wyspie i ujścia rzeki Oławy i Odry.

Katedra Św. Jana Chrzciciela – co zobaczyć we Wrocławiu na Ostrowie Tumskim?

Na terenie Ostrowa Tumskiego znajduje się Katedra pw. Jana Chrzciciela. Jest to bardzo cenny obiekt, którego widać niemal z każdego miejsca w mieście Wrocław. Zwiedzanie wnętrza świątyni jest możliwe oraz zdecydowanie warte skorzystania. Podobno katedra pw. Jana Chrzciciela to pierwszy powstały w Polsce kościół gotycki. Wnętrze świątyni robi ogromne wrażenie. Piękny styl gotycki, wysokie sklepienia to coś, co warto zobaczyć we Wrocławiu w katedrze Św. Jana Chrzciciela. Warto zaplanować zwiedzanie świątyni w dni, w których możliwe jest również wejście do kaplic oraz cmentarza parafialnego pełnego zabytkowych grobowców. Katedra posiada bardzo ciekawą i długą historię budowy. Znajduje się ona w miejscu, gdzie stały wcześniej mniejsze świątynie, a sama katedra była wielokrotnie przebudowywana. Obecnie widzimy jej czwartą wersję modernizacji.

Powrót do dzieciństwa w mieście Wrocław. Zwiedzanie bajkowych miejsc miasta

Wrocław to miasto zakochanych, pełne zabytkowych budynków, pięknych widoków oraz wspaniałych atrakcji. Oprócz tego nie brakuje w tym mieście również miejsc dla dzieci i młodzieży. Dorośli również zachwycą się bajkowymi zakątkami Wrocławia, odbywając niezwykłą podróż do czasów dzieciństwa. Kolejkowo, graffiti na Nadodrzu, czy bardzo popularne muzeum MovieGate to coś, co zachwyci niejednego turystę zwiedzającego miasto Wrocław. Co warto zobaczyć na terenie miasta?

Kolorowe graffiti na Nadodrzu – co zobaczyć we Wrocławiu?

Podwórko znajdujące się na jednej z dzielnicy miasta to coś, co zobaczyć we Wrocławiu trzeba koniecznie jeśli uwielbiasz sztukę Street Art. Nadodrze większości turystom kojarzy się ze starymi blokami oraz niezbyt bezpiecznym miejscem. Aczkolwiek, idąc dalej wzdłuż ulic dzielnicy oraz wchodząc głębiej w bramę znajdziesz niezwykłe malunki na murach kamienic. Co sprawia, że podwórko na Nadodrzu jest tak wyjątkowe? Przede wszystkim tematyka i sposób wykonania malowideł. Część obrazków posiada wypukłe elementy, a niektóre z nich przedstawiają mieszkańców dzielnicy oraz ich zwierzęta. Brzmi jak co bardzo szalonego, aczkolwiek taka jest prawda. Cały projekt malowniczego podwórka w dzielnicy Nadodrze powstał za sprawą malarza Mariusza Mikołajka. Jego ideą było zachęcenie lokalnej społeczności do zmodernizowania szarych, brudnych kamienic. W realizację projektu zaangażowali się wszyscy mieszkańcy Nadodrza, przedstawiając na ścianach, co tylko zapragnęli.

Co zobaczyć we Wrocławiu na Rynku? Muzeum MovieGate

Muzeum MovieGate to nietypowe miejsce, którego wystawa jest poświęcona historii kina. To tutaj zobaczyć figury woskowe postaci oraz kostiumy pochodzące z takich filmów jak Gwiezdne Wojny, Avengersi, Harry Potter, Bękarty Wojny oraz Alien! Oprócz tego na terenie muzeum możesz zobaczyć kolekcję oryginalnych mundurów oraz broni prosto z planu filmowego w Hollywood!  Galeria kina MovieGate łączy ze sobą sztukę kinematografii, historii kina oraz magię świata w ekranie telewizora. Warto zajrzeć do tego muzeum, będąc w mieście Wrocław. Zwiedzanie MovieGate to możliwość zobaczenia efektów bardzo ciężkiej pracy w branży filmowej i kulturowej, które stworzyły tak bogatą i wyjątkową wystawę. Muzeum MovieGate to jedyna taka kolekcja filmowa w Polsce, a nawet na terenie całej Europy. Każdy pasjonat sztuki filmowej powinien odwiedzić to miejsce.

Most Czarownic w mieście Wrocław – co zwiedzać na najwyższym moście w mieście?

W istocie rzeczy jest to kładka, która posiada wysokość 45 metrów i łączy dwie wieże katedry Św. Marii Magdaleny wyznania polskokatolickiego. Jest to jeden z najpiękniejszych punktow widokowych w mieście Wrocław. Zwiedzanie tego miejsca wiąże się z wejściem po krętych schodach, aczkolwiek warto poświęcić trochę czasu i energii, ponieważ na szczycie można zobaczyć wspaniałą panoramę miasta. Nazwa mostu wywodzi się z pewnej legendy, która mówi, że na moście odbywały się tak zwane Boskie Sądy podczas polowań na czarownice. Każda kobieta oskarżona o bycie czarownicą, która była w stanie przejść przez kładkę została skazana od razu na śmierć, ponieważ to świadczyło o pomocy szatana. Skazana mogła zostać uniewinniona tylko, kiedy podczas przejścia spadła z kładki. Jest to bardzo absurdalna historia, ponieważ spadnięcie z wysokości 45 metrów prawie zawsze kończyło się śmiercią.