Wrocław w jeden weekend! Najlepsze propozycje 

Jednym z najpiękniejszych miast w Polsce jest właśnie Wrocław, który cieszy się dużą popularnością wśród turystów. Można nawet przyjechać do niego na weekend, nie mając żadnych szczególnych planów. Wrocław posiada wiele atrakcji zarówno tych historycznych, jak i kulturowych oraz rozrywkowych. Oprócz tego, na terenie miasta znajduje się mnóstwo klimatycznych miejsc, które zachwycą każdego. Wielu turystów stwierdza, że Wrocław na weekend to idealny wybór na spędzenie owocnego czasu. Można przyjechać tu z przyjaciółmi, rodziną, drugą połówką, a także samemu. Co warto zobaczyć we Wrocławiu, mając do dyspozycji tylko jeden weekend? Oto najlepsze propozycje.

Wrocław na weekend – Ostrów Tumski i jego atrakcje

Ostrów Tumski stanowi najstarszą część Wrocławia, którego wzmianki rozpoczęły się już X wieku. Miasto powstało za sprawą Piastów Śląskich, którzy zbudowali swój gród na wyspie znajdującej się u ujścia rzeki Oławy do Odry. Najbardziej cenione przez mieszkańców oraz turystów na Ostrowie Tumskim są zabytki sakralne, ponieważ w XIV wieku wyspą zaczął władać kościół, który znacznie uświetnił swoje świątynie i miejsca spotkań duchownych. Co znajduje się po drugiej stronie Wrocławia?

Most Tumski, czyli przejście do najstarszej części miasta

Na teren Ostrowa Tumskiego prowadzi Most Tumski, który jest jednym z najbardziej obciążonych mostów w Polsce. Dlaczego? To tutaj zakochani zawieszają kłódki na znak wiecznej miłości. Kłódki można kupić na miejscu, ponieważ wokół mostu znajduje się wiele straganiarzy oferujących przedmiot w różnych wariantach, rozmiarach i kolorach. Zakochani mają szerokie pole wyboru. Co ciekawe, most nie był remontowany od 1889 roku. W ostatnim czasie rozpoczęły się dyskusje na temat modernizacji mostu, co jest związane z usunięciem kłódek. Niektóre z nich pochodzą jeszcze z początków funkcjonowania symbolu miłości. Jeśli wybierasz się do miasta Wrocław na weekend, koniecznie zobacz Most Tumski, ponieważ za niedługo może już nie wyglądać tak pięknie i sentymentalnie.  

Archikatedra św. Jana Chrzciciela, czyli matka śląskich kościołów

Jeśli przyjeżdżasz do miasta Wrocław na weekend, koniecznie musisz odwiedzić piękną, gotycką bazylikę znajdującą się po drugiej stronie Mostu Tumskiego. Świątynia pochodzi jeszcze z XIII-XIV i jest uważana za pierwszą w Polsce w pełni oddającą styl gotycki. To tutaj możesz posłuchać w trakcie liturgii melodii wydobywającej się z największych organów w Polsce. Oprócz tego, na szczycie wieży katedralnej znajduje się punkt widokowy, z którego można podziwiać piękną panoramę miasta Wrocław. Warto wejść do środka katedry, aby na własne oczy zobaczyć w pełni gotyckie wnętrze z wysokim, krzyżowym sklepieniem. Kościół z zewnątrz wygląda, jakby składał się z dwóch świątyń. Jest to związane z jego częstą zmianą na przestrzeni tylu lat. Obecnie podziwiamy już czwartą wersję Archikatedry św. Jana Chrzciciela.

Kościół św. Idziego, czyli najstarszy kościół w mieście Wrocław

Na weekend składają się trzy dni. Z jednej strony, jest to mało na zobaczenie tak bogatego miasta, ale i wystarczająco, żeby zobaczyć najważniejsze i najlepsze jego atrakcje. Jeśli jesteś na terenie Ostrowa Tumskiego i zachwycić się urokiem gotyckiej katedry św. Jana Chrzciciela, warto przejść się trochę dalej, by zobaczyć najstarszy kościół we Wrocławiu. Oprócz tego, po drugiej stronie Mostu Tumskiego znajduje się Kolegiata Świętego Krzyża i św. Bartłomieja. Warto zajrzeć do wnętrza świątyni, zwłaszcza że przed nią wzniesiony jest największy na świecie pomnik Jana Nepomucena. Będąc na terenie Ostrowa, warto odwiedzić również Muzeum Archidiecezjalne i zobaczyć obecną w nim Księgę Henrykowską pochodzącą z XIII-XIV wieku. Jest to wyjątkowa księga na kraju polskiego, ponieważ to właśnie w niej zostało zapisane pierwsze zdanie w naszym ojczystym języku. 

Wrocław na weekend – uroki Starego Miasta

Każdy turysta po przyjeździe z Wrocławia uważa, że rynek w tym mieście należy do najpiękniejszych starówek na terenie Polski. Jest to również jeden z największych rynków w Europie oraz znajduje się na trzecim miejscu pod względem wielkości w Polsce. Jest to zdecydowanie najlepsza atrakcja w mieście Wrocław na weekend. Spacer wzdłuż pięknych uliczek, gdzie znajdują się malownicze kamienice, klimatyczne restauracje oraz wiele innych miejsc godnych zobaczenia sprawia, że chwile na wrocławskim rynku są przyjemne i na długo zostają w pamięci. Co czeka Cię na terenie Starego Miasta Wrocław?

Stary Ratusz, czyli najcenniejszy zabytek miasta Wrocław

Na weekend spędzony we Wrocławiu warto wybrać się na Stare Miasto, chociażby, żeby zobaczyć największy, a zarazem najstarszy ratusz w Polsce. Budynek powstawał etapowo, między XIII a XIV wiekiem, a jego styl oddaje charakter późnego gotyku. Do 2017 roku w piwnicach ratusza działała przez ponad 740 lat „Piwnica Świdnicka. Była to najstarsza piwiarnia w całej Europie. Ratusz na rynku jest zabytkiem na skalę światową, a co ciekawe, z każdej strony wygląda inaczej. Aktualnie we wnętrzu ratusza znajduje się Muzeum Sztuki Mieszczańskiej. 

Piękno kolorowych kamienic we Wrocławiu

Stare Miasto otacza 60 zabytkowych kamienic, z których bardzo popularny jest tzw. Dom elektronów, gdzie na ścianach budynku zostało sztucznie namalowane okno. Jest to tak dokładne malowidło, że trudno zgadnąć, które okno nie jest prawdziwe. Wielu turystów przyjeżdżając do miasta Wrocław na weekend, jest w stanie poświęcić dużo czasu na odgadnięcie malunku. Na terenie starówki popularne są również dwie średniowieczne kamienice o nazwie  „Jaś i Małgosia”, które połączone są arkadą. Nazwa wywodzi się od złudnego wyglądu, jakby kamienice trzymały się za ręce. Tak naprawdę są to pozostałości zlikwidowanej w XVIII wieku bramy, która prowadziła do przykościelnego cmentarza. 

Rynek Wrocławski z lotu ptaka

Jeśli przyjechałeś do miasta Wrocław na weekend i zakochałeś się w Starym Mieście, to koniecznie wejdź na wieżę bazyliki św. Elżbiety. Ta gotycka świątynia znajduje się za kamienicami, na szczycie, której możesz zobaczyć wrocławski rynek z 75 metrów wysokości. Aby jednak móc podziwiać tak piękny widok, trzeba pokonać prawie 300 schodów. Ponadto, warto zobaczyć również wnętrze bazyliki, ponieważ wystrój robi ogromne wrażenie. 

Muzeum „Pana Tadeusza”, czyli Wrocław dla epopei narodowej

W Kamienicy Pod Złotym Słońcem na rynku znajduje się jedna z najnowszych atrakcji Wrocławia, czyli Muzeum „Pana Tadeusza”. Warto wstąpić do tego budynku przy okazji spaceru po Starym Mieście. Wielu turystów przyjeżdża do miasta Wrocław na weekend i nie wie, że w jednej z kamienic można podziwiać oryginalny rękopis epopei narodowej. Wystawa w muzeum skupia się na przedstawieniu odwiedzającym życia i twórczości Adama Mickiewicza. Na terenie obiektu poznasz biografię poety od narodzin do śmierci, będziesz mógł podziwiać portrety nie tylko jego, ale również rodziny Mickiewicza i przyjaciół. Muzeum robi ogromne wrażenie, a połączenie historii z technologią sprawia, że jest to jedna z lepszych atrakcji miasta Wrocław.

Przyjedź do miasta Wrocław na weekend i odwiedź dzielnicę uniwersytecką 

Między Starym Miastem a gmachem Uniwersytetu Wrocławskiego znajduje się piękna barokowa architektura, klimatyczne uliczki, co w zestawieniu tworzy piękny charakter dzielnicy uniwersyteckiej. Gmach Główny zdecydowanie należy do najpiękniejszych budynków. Powstał on w XVIII wieku i miał pierwotnie stanowić połączenie wszystkich dziedzin sztuki, czyli malarstwo, rzeźba, architektura oraz plastyka. Uniwersytet Wrocławski prócz artyzmu i nauk humanistycznych, posiada również wybitnych profesorów kierunków ścisłych. Wrocław to miasto, które wyróżnia się obecnością uczelni jednych z lepszych w Polsce. Uniwersytet Wrocławski oraz Politechnika cieszą się najlepszym programem Informatyki i Matematyki, na które co roku składa wielu studentów z różnych stron Polski. 

Fontanna Szermierza, czyli symbol życia studenta

Przed gmachem uniwersytetu stoi na placu fontanna, która przedstawia nagiego młodzieńca trzymającego szpadę. Wokół rzeźby krążą wszelakie legendy, jednak najczęściej słyszy się jakoby fontanna symbolizuje ubogość studenckiego życia. Z kolei jedna legenda mówi o tym, że rzeźba stanowi porte-parole autor Hugo Lederer, który przybywszy do Wrocławia, przegrał w karty ze studentami i jedyne, co mu pozostało to szpada. Warto zatrzymać się chwile przy fontannie będąc w mieście Wrocław na weekend, ponieważ rzeźba stanowi przestrogę przed lekkomyślnością.

Ogród Botaniczny Uniwersytetu Wrocławskiego

Miejsce to powstało jeszcze w 1811 roku i przetrwało do dziś. W swoim bagażu posiada wiele nieprzyjemnych historii jak na przykład to, że w czasach wojny Niemcy zbudowali na terenie ogrodu liczne schrony z amunicją. W 1950 roku w trakcie gruntownego oczyszczania stawu w ogrodzie, znaleziono na dnie pochodzący z czasów wojny arsenał. Warto odwiedzić Ogród Botaniczny Uniwersytetu jeśli wybrałeś miasto Wrocław na weekend. Nie jest on tak cudowny, jak ogród Japoński, aczkolwiek posiada bogatą historię. Obecnie na terenie obiektu można podziwiać prawie 8 tysięcy gatunków roślin, a sam ogród ma powierzchnię 8 hektarów. 

Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego

To miejsce, które koniecznie trzeba zobaczyć, będąc w mieście Wrocław na weekend. Uniwersytet Wrocławski to uczelnia, której początek stanowiła Akademia Leopoldyńska oraz w roku 1702 została ufundowana przez cesarza Leopolda I. Wizyta w muzeum obejmuje Aulę Leopoldina, która stanowi najbardziej reprezentacyjną część uniwersytecką oraz jest wielce ceniona przez studentów uczelni. Ponadto, odbywają się w niej liczne koncerty ze względu na obecną genialną aurę akustyczną. Oprócz tego muzeum obejmuje wejście na Wieżę Matematyczną, na której szczycie można zobaczyć wspaniały widok panoramy Wrocławia. 

Wyspa Słodowa i rejs po Odrze

Tak jak plaża nad Wisłą w Warszawie, czy Rynek Główny w Krakowie, Wyspa Słodowa jest popularnym miejscem spotkań studentów oraz mieszkańców miasta Wrocław. Na weekend spędzony w mieście, w którym chcesz uwzględnić również czas dobrej zabawy, to miejsce z pewnością Cię usatysfakcjonuje. Między Mostem Piaskowym a Mostem Pokoju przebiega prawdziwe, wieczorne życie Wrocławian. Na terenie Wyspy można spożywać legalnie własny alkohol, aczkolwiek warto wesprzeć lokalne knajpki, zwłaszcza że ceny są bardzo przyzwoite. Widok z Wyspy Słodowej rozprzestrzenia się na Ostrów Tumski, który wieczorem robi niebywałe wrażenie. Bardzo ciekawą atrakcją godną skorzystania jest możliwość odbycia rejsu statkiem po Odrze. Podczas godzinnej wodnej wycieczki kapitan oprowadza nas po najważniejszych atrakcjach Wrocławia oraz opowiada cenne ciekawostki z nimi związane. Rejs statkiem to zdecydowanie świetna atrakcja, jeśli przyjeżdżasz do miasta Wrocław na weekend z rodziną. 

Ogród Japoński, czyli najpiękniejsza zielona część miasta Wrocław

Na weekend spędzony z rodziną lub przyjaciółmi wśród zieleni, najbardziej polecanym we Wrocławiu miejscem jest Ogród Japoński. Skąd ta nazwa? Jest to związane z autorem, który stworzył ogród prawie 100 lat temu, a był to japoński ogrodnik. Na teren obiektu wprowadza nas piękna brama oraz znajdująca się zaraz po przejściu ścieżka wzdłuż egzotycznych roślin. W centrum ogrodu mieści się staw, przy którym możemy zobaczyć wiele rodzin, grup znajomych, zakochanych par, a także samotnych strzelców, którzy być może snują pomysły na napisanie kolejnej książki lub namalowania pięknego krajobrazu z japońskim motywem. Będąc w mieście Wrocław na weekend i spacerując ścieżkami ogrodu, można poczuć się, jakby przebywało się w prawdziwym parku w Japonii. 

Muzeum Sztuki Cmentarnej – jedyne takie muzeum w Polsce

Miasto Wrocław związane jest z trzema narodami: Polska, Czechy oraz Niemcy. Oprócz tego duży wpływ na znaczenie i wygląd miasta mieli Żydzi. Znajdujący się przy ulicy Ślężnej Stary Cmentarz Żydowski został zagospodarowany i zamieniony w Muzeum Sztuki Cmentarnej, który jest jedynym tego typu muzeum na terenie Europy. Jeśli wybrałeś miasto Wrocław na weekend, warto wybrać się w to miejsce, aby poznać historię wpływu ludności żydowskiej na miasto. Wizyta w muzeum to przede wszystkim możliwość zobaczenia nagrobku syna Szaloma, który zmarł w 1203 roku. Jest to najstarszy nagrobek żydowski zachowany na terenie kraju. Ekspozycja cmentarza obejmuje aż 12 tysięcy nagrobków, wśród których znajdują się prawdziwe dzieła sztuki we wszelakich stylach: barokowy, mauretański, renesansowy oraz egipski. 

Wybierz miasto Wrocław na weekend i zobacz Dzielnicę Czterech Wyznań

Będąc na terenie cmentarza żydowskiego i spacerując wokół zachowanych starych kaplik, sarkofagów pełnych symboli można popaść w niezwykłą refleksję na temat tolerancji religijnej Wrocławia. Kolejnym krokiem, który poszerzy Twoją wiedzę w tym kierunku, jest odwiedzenie Dzielnicy Czterech Wyznań znajdującej się niedaleko Starego Miasta. Obszar ten obejmuje 4 odrębne kościoły: ewangelicki, katolicki, prawosławny oraz synagoga. Jest to miejsce, do którego warto się udać, aby przekonać się o niezwykłej tolerancyjności religijnej miasta Wrocław. Ponadto, w obrębie Dzielnicy Czterech Wyznań znajduje się wiele atrakcji charakterystycznych dla danej religii. Możesz tutaj posmakować oryginalnych potraw oraz wziąć udział wydarzeniach kulturowych. 

Sky Tower, czyli najwyższy punkt widokowy w mieście

Jeżeli jesteś miłośnikiem widoków z lotu ptaka to zdecydowanie powinieneś wyjechać na Sky Tower przyjeżdżając do miasta Wrocław na weekend. Wysokość wieży sięga ponad 200 metrów, zaś całkowita wysokość budynku liczy około 215 metrów. Pod tym kątem Sky Tower wygrywa, ponieważ punkt widokowy znajduje się na najwyższym piętrze budynki i sięga do samego dachu. Na szczyt można wjechać tylko windą za ukazaniem zakupionego wcześniej biletu na określoną godzinę. Wjazd odbywa się co 30 minut, natomiast pobyt na piętrze obejmuje 15 minut czasu. Jest to z jednej strony mało, ale i wystarczająco, aby móc w pełni podziwiać rozległą panoramę Wrocławia, a także Śnieżkę oddaloną o 100 kilometrów od miasta. 

Jak powstał budynek Sky Tower?

Historia powstania najwyższego punktu widokowego w mieście sięga 2007 roku, kiedy to rozpoczęto prace związane z budową obiektu. W projekcie uczestniczyło około tysiąc pracowników oraz 8 żurawi. Do realizacji została wykorzystana duża ilość wszelkiego materiału budowlanego. Między innymi było to 70 tysięcy metrów kwadratowych szkła i 30 tysięcy ton stali zbrojeniowej. Obecnie na 48 piętrze mieści się apartament, którego powierzchnia wynosi 227 metrów. Znajduje się on na trzecim miejscu na liście najwyżej położonych apartamentów w Europie. 

Sky Tower Run, czyli międzynarodowy bieg na wieżę

W 2014 roku po raz pierwszy zorganizowano bieg na Sky Tower, który odbywa się co roku we Wrocławiu. Start maratonu rozpoczyna się na ulicy Powstańców Śląskich 95, a kończy na 49 piętrze, gdzie znajduje się punkt widokowy. Łącznie jest to prawie 1200 schodów do pokonania, a zwycięzcą jest ten, kto pokona trasę w najkrótszym czasie. Sky Tower to zdecydowanie obowiązkowy punkt na liście atrakcji do zobaczenia w mieście Wrocław na weekend. Wejść mogą na niego wszyscy, nawet osoby z lękiem wysokości, ponieważ przestrzeń punktu jest na tyle duża, że spokojnie w obliczu strachu można po prostu odejść od szyby i nie czuć tak dużej wysokości.