we wrocławiu powstanie pomnik

Stary Ratusz we Wrocławiu

To jeden z najlepiej zachowanych zabytkowych ratuszy w naszym kraju. Stary Ratusz we Wrocławiu charakteryzuje się późnogotycką architekturą, a zbudowany został prawdopodobnie w trzynastym wieku. Wszystko jednak co wiadomo o tym budynku, pochodzi ze znalezionej dokumentacji oraz rachunków, które zachowały się do czasów po Drugiej Wojnie Światowej. Nie wiadomo do czego dokładnie pierwotnie miał służyć Stary Ratusz. Wrocław dawniej posiadał zaledwie pięcioosobową radę miejską i jedenastoosobową ławę. Władze stacjonowały wówczas w innych miejscach. Prawdopodobnie Stary Ratusz był dawniej kamienicą mieszkalną, jednak został zaadaptowany na potrzeby władz. 

Stary Ratusz Wrocław

Najstarsza część Ratusza jak wspomniano wcześniej powstała zapewne w trzynastym wieku, jest to najbardziej wymagająca remontu część budynku, stale będąca wyłączona z użytku. Wielu turystów przyciąga Stary Ratusz Wrocław. Zwiedzanie jest możliwe, ponieważ znajduje się w nim oddział Muzeum Miejskiego we Wrocławiu, wewnątrz można oglądać wystawę poświęconą sztuce mieszczańskiej. Ze względu na wykupienie miasta od potomków wójta przez radę w czternastym wieku, rada miasta przez jakiś czas pełniła niejako obowiązku wójta i włodarza miasta. Ponieważ prestiż rady wzrósł, konieczne było wybudowanie reprezentatywnej siedziby. Do większego budynku ratusza consistorium dobudowano mniejszy praetorium. Stworzono również sutereny, a także podziemne cele, które można było zaadoptować pod areszt. 

W późniejszym czasie dobudowano także Izbę Sądową oraz piętra, było to w piętnastym wieku. Na piętrze utworzono również kaplicę, wraz z ołtarzykiem. Przez kolejne wieki budowlę systematycznie rozbudowywano oraz przebudowywano. W dziewiętnastym wieku miała również pierwsza renowacja budynku. Podczas II wojny światowej, podobnie jak inne okoliczne budowle również Stary Ratusz we Wrocławiu, uległ zniszczeniu. Udało się go jednak odbudować. 

Stary Ratusz Wrocław zwiedzanie

Obecnie Stary Ratusza zaadoptowany jest pod muzeum. Wewnątrz w sali mieszczańskiej, znajdziemy galerię wrocławskich sław. W sali zobaczyć można popiersia wielkich i zasłużonych polaków, urodzonych we Wrocławiu. Na piętrze znajdziemy również Izbę Ławy, Salę Książęcą, Kancelarię Ławy, Wielka Sala, Skarbiec oraz Izba Seniora Rady. Poza tym w Muzeum odbywają się cykliczne wystawy oraz wydarzenia kulturalne. Oczywiście można odwiedzić Stary Ratusz Wrocław. Zwiedzanie budynku możliwe jest za dopłatą. 

Muzeum Sztuki Mieszczańskiej, które gromadzi dzieła sztuki rzemieślniczej. W ramach wystaw można oglądać dzieła lokalnych artystów, a także uczestniczyć w ciekawych warsztatach. Wystarczy kupić bilet aby móc zwiedzać Stary Ratusz Wrocław. Cennik muzeum dostępny jest na stronie internetowej i jest względnie stały, muzeum natomiast czynne jest od środy do niedzieli.

Stary Ratusz Wrocław cennik

Aktualny cennik Starego Ratusza we Wrocławiu przedstawia się następująco:

  • normalny bilet – 15,00 zł
  • bilet ulgowy- 10,00 zł
  • bilet rodzinny- 30,00 zł
  • bilet grupowy- 10,00 zł os.
  • audioprzewodnik- 15,00 zł os.
  • przewodnik w języku polskim- 250 zł
  • przewodnik w języku obcym- 400 zł