Rynek we Wrocławiu – serce Wrocławia

Rozciągający się na niemal 3,8 hektara Wrocławski rynek to jeden z największych dawnych średniowiecznych placów targowych w Polsce. Dziś jest miejscem spotkań i wielu rozrywek. W tym zabytkowym punkcie miasta można podziwiać liczne przepiękne kamienice ufundowane kiedyś przez wrocławskich patrycjuszy. Każda ma oryginalną fasadę ze wspaniałymi wykończeniami i swoją indywidualną historię. Niewątpliwie wśród okazałości rynku we Wrocławiu wyróżnia się ratusz z 66-metrową wieżą. W jego podziemiach do dzisiaj działa jeden z najstarszych w Europie lokali gastronomicznych – Piwnica Świdnicka. Choć na przestrzeni wieków był wiele razy przebudowywany i niszczony, to obecnie jest unikatowym zabytkiem architektury gotyckiej.

Miasto Wrocław w swojej historii należało do Czechów, Niemców i Polaków co oddziaływało na jego rozwój. Szczególnie rynek na przestrzeni wieków zmieniał swój układ, choć zawsze był głównym placem handlowym miasta. Oprócz ratusza w centralnej części rynku obecnie znajdują się kamienice poprzecinane wąskimi uliczkami. Natomiast dawniej, w różnych okresach historycznych, były tam sukiennice, kramy i arkady. Do dziś dzień po tych zmianach pozostały ciekawe elementy architektury jak np. portal w kamienicy przy ul. Garncarskiej. Sukiennicami potocznie nazywa się jeden z budynków, który niegdyś również stanowił jeden z trzech Domów Kupieckich. Odwiedzając Wrocław, warto jest wybrać się na wycieczkę z lokalnym przewodnikiem i poznać historię tej zabudowy, gdyż każda ściana ma swoją nietuzinkową historię.

Rynek Wrocław – kamera online

Popularną praktyką wśród turystów jest przeprowadzenie researchu o aktualnych warunkach w miejscu podróży. Chcemy dowiedzieć się m.in. jaka na miejscu jest pogoda lub czy atrakcja jest zatłoczona, czy może mniej uczęszczana przez ludzi. Najlepszym sposobem na uzyskanie takich informacji jest sprawdzenie transmisji na żywo z kamer umieszczonych w przestrzeni publicznej. Obraz z nich jest transmitowany w internecie codziennie przez całą dobę. Taką transmisję można również zobaczyć z rynku wrocławskiego. Kamera, która się tam znajduje, udostępnia aktualny obraz, dzięki czemu na bieżąco można obserwować, co się dzieje w tym malowniczym sercu Wrocławia.

Rynek Wrocław – Jarmark Bożonarodzeniowy

Jedną z większych atrakcji rynku we Wrocławiu, przyciągającą wielu turystów, jest Jarmark Bożonarodzeniowy. Jest to cykliczna impreza odbywająca się w okresie Świąt Bożego Narodzenia właśnie na terenie rynku wrocławskiego. Jarmark to głównie stragany ustawione rzędowo, na których sprzedawane są świąteczne ozdoby, ręcznie robione produkty i rzemieślnicze wyroby spożywcze. Kultowym elementem wydarzenia jest grzaniec sprzedawany w kubkach w kształcie buta, które można zachować na pamiątkę. Wśród atrakcji Jarmarku są również bajkowe mini parki rozrywki przeznaczone dla najmłodszych. Tym, co corocznie przyciąga tak wiele ludzi, jest utworzone na rynku wspaniałe zimowe mini miasteczko z kolorowymi, drewnianymi budowlami gęsto oświetlonymi świątecznymi światełkami. Nie brakuje muzyki, śpiewu i ulicznych artystów. Jest to zabawa dla całej rodziny!

Rynek Wrocław – atrakcje turystyczne

Rynek we Wrocławiu tętni życiem przez całą dobę. W kamienicach znajduje się wiele restauracji i pubów, a po ulicach spacerują przechodnie. Wrocławski rynek ma za sobą bogatą historię, dlatego często można spotkać na nim grupę oprowadzanych przez przewodnika turystów. Jedną z ciekawszych atrakcji tego miejsca jest Muzeum Sztuki Mieszczańskiej mieszczące się w Ratuszu, który sam jest ważnym zabytkiem architektury. Fanów historii zainteresuje dokładna replika dawnego pręgierza oraz pomnik Aleksandra Fredry. Spacerując po uliczkach rynku, dobrze jest się rozglądać i patrzeć pod nogi, gdyż znajduje się tam parę słynnych wrocławskich krasnali i żalem byłoby je przeoczyć i nie zrobić sobie z nimi pamiątkowego zdjęcia.

Nocne życie na rynku we Wrocławiu

Gwarny i tętniący życiem rynek za dnia, w nocy wcale nie zwalnia. Jeśli trzeba by wskazać centrum wrocławskiego nocnego życia, to byłby to rynek wrocławski. Atrakcje dostępne po zmroku zazwyczaj są przepełnione ludźmi. Puby i bary prześcigają się w specjalnych ofertach i wyjątkowych trunkach, żeby przyciągnąć imprezowiczów. Na samym rynku jak i wokół niego znajdują się również kluby z muzyką wpadającą w każde gusta. Od muzyki na żywo, aż po typowo dyskotekowe brzmienia – każdy znajdzie coś dla siebie. Są to idealne miejsca na spotkania ze znajomymi, weekendowe szaleństwo i rozerwanie się po pracowitym tygodniu.