hala stulecia

Hala Stulecia 

Hala Stulecia widowiskowo – sportowa we Wrocławiu została wzniesiona w latach 1911 – 1913. Została dwa razy wpisywana do rejestrów zabytków, najpierw w 1962 roku, a następnie w 1977 roku wraz z zespołem architektonicznym. Od 2006 roku Hala Stulecia została uznana za obiekt zaliczający się do światowego dziedzictwa UNESCO. Hala Stulecia we Wrocławiu jest jednym z najpopularniejszych miejsc, jakie należy zobaczyć, odwiedzając to piękne miasto. Wybierając się do Hali Stulecia, warto zagospodarować sobie cały dzień wolny, ponieważ w pobliżu znajdują się też inne atrakcje. Nie można pominąć Pergoli z Fontanną Multimedialną lub Ogrodu Japońskiego, który najładniej prezentuje się w okresie wiosenno – letnim. Kwitnące kwiaty, drzewa i krzewy zachwycają w tym czasie swoją różnobarwną kolorystyką. Obowiązkowo trzeba odwiedzić również najsłynniejsze Zoo we Wrocławiu wraz z Oceanarium. To miejsce spodoba się nie tylko najmłodszym, ale również starszym gościom. 

Historia Hali Stulecia we Wrocławiu

Powstanie Hali Stulecia we Wrocławiu było związane z setną rocznicą wydania w tym mieście przez Fryderyka Wilhelma III odezwy pt. „Do mojego ludu”. Pochodziła ona z 17 marca 1813 roku i oznaczała wezwanie do powszechnego oporu przeciwko Napoleonowi Bonaparte. Rocznicę tą postanowiono uczcić ogromną wystawą, prezentującą historię i gospodarczy dorobek Śląska. W tym celu miasto zorganizowało teren położony na skraju parku Szczytnickiego. Chcąc zyskać większy teren, który byłby przeznaczony na organizowanie wielkich wystaw, imprez kulturalnych, sportowych i przemysłowych ogłoszono konkurs na zagospodarowanie terenu, obejmujący również projekt pawilonu wystawowego. Spośród 43 projektów wybrano jeden, a jego autorem był miejski architekt Wrocławia. Max Berg. Zaproponował on wielką halę wystawową o niespotykanej konstrukcji. Koszty całego projektu wraz z szacowanymi kosztami budowy wynosiły około 1,9 miliona marek. Pomimo tak wysokich kosztów, 28 czerwca 1911 roku uzyskano pozwolenie na budowę. 

Hala Stulecia – ciekawostki na temat jej budowy

Budynek Hali Stulecia posiada skomplikowaną konstrukcję centralną, która posiada dwie krzyżujące się osie symetrii. Jej środkowa przestrzeń dominuje wysokością nad pomieszczeniami bocznymi, są one wydzielone wewnątrz budynku ścianami lub podporami. Cała konstrukcja Hali Stulecia we Wrocławiu składa się z dwóch autonomicznych elementów. Pierwszy z nich to podstawa składająca się z wygiętych w walec łuków i żeber. Natomiast druga to spoczywające spokojnie i schodzące się ze sobą żelbetowe żebra oparte o dolne i górne pierścienie. Tarasowy układ zadaszenia umożliwił zamontowanie rzędów okien, które urzekająco doświetlały wnętrze Hali. W momencie powstania Hala była obiektem o największej rozpiętości kopuły na świecie o średnicy 65 metrów, a tym samym przyćmiewała nawet rzymski Panteon. Jej wysokości wynosiła aż 42 metry, a szerokość osiągnęła 95 metrów. 

Hala Stulecia – zwiedzanie 

Będąc we Wrocławiu koniecznie, trzeba odwiedzić Halę Stulecia. Do Hali można dojechać tramwajem o numerach 1,2,4, 10, autobusami miejskimi 145 i 146 lub autobusami nocnymi 253 i 255. Wnętrze Hali Stulecia jest możliwe do zwiedzania codziennie w godzinach od 10 do 18 w miesiącach kwiecień – październik lub w godzinach od 9 do 17, od listopada do marca.  Chcąc zwiedzić to miejsce, nie potrzebujesz wcześniej rezerwacji biletów. Jednak przed planowaną wizytą warto zerknąć na kalendarz dostępności, ponieważ dostęp może być ograniczony z powodu organizowanego wydarzenia wyłącznie dla zaproszonych gości. W cenie biletu można zwiedzić wnętrze Hali, a także zobaczyć wystawę multimedialną poświęconą jej historii od czasów powstania. 

Hala Stulecia na liście światowego UNESCO

UNESCO, czyli Organizacja Narodów Zjednoczonych do Spraw Wychowania, Nauki i Kultury założona została 16 listopada 1945 roku. Na listę Światowego UNESCO wpisuje się znakomite dzieła człowieka lub twory natury posiadające wartości uznania za swoją unikatowość w skali świata. Budowa Hali Stulecia we Wrocławiu była szczególnym przedsięwzięciem ze względu na najwyższą sprawność inżynierską i biegłość rzemieślniczą. Wyjątkowe zastosowania konstrukcyjne i organizacyjne stały się wzorem dla podobnych realizacji. Według kryterium UNESCO Hala Stulecia kwalifikuje się aż do trzech kategorii: 

  1. Budowla świadczy o geniuszu jej twórcy
  2. Obiekt odzwierciedla kulturę danej epoki 
  3. Budowla jest najważniejszym przykładem ukazującej historię ludzkości.