Średniowieczny świat na wyciągnięcie ręki: Zamki w Bolkowie

Kiedy w zamku w Bolkowie rozbrzmiewa muzyka gotyckiego rocka podczas Castle Party, największego tego typu festiwalu na Starym Kontynencie, cały świat o nim słyszy. Niemniej jednak, po zakończeniu festiwalu, zamek nadal tętni życiem. Zastępują go bractwa rycerskie, które organizują różnorodne wydarzenia, takie jak turnieje, warsztaty snycerskie i zielarskie czy katowskie, a także rozmaite plebejskie zabawy. Podobne rycerskie klimaty można poczuć również w zamku Świny. Wydarzeniem wieńczącym te działania jest Turniej 4 Zamków, planowany na najbliższy weekend (22/23 lipca).

Zaledwie godzina drogi od Wrocławia, w gminie Bolków, znajduje się unikalna skupiska zamków – średniowiecznych warowni. Te miejsca zgromadziły w sobie elementy niemieckiej, czeskiej i polskiej kultury przez stulecia, kiedy to różne tradycje krzyżowały się na tych terenach.

Cztery zamki wybudowane za czasów silnej władzy książąt Piastów stały się warownymi siedzibami możnowładców w XV wieku. W przeszłości pełniły one rolę ochronną przeciwko najeźdźcom i dewastacji terytorium. Obecnie stanowią dobrze zachowane ruiny otwarte dla zwiedzających. Można je zwiedzać podążając 31-kilometrowym „Szlakiem 4 Zamków”.