Rewitalizacja podwórek wrocławskich: Modernizacja dla lepszego jutra

Obecnie w mieście Wrocławie ma miejsce stopniowy proces odnawiania komunalnych przestrzeni między blokami mieszkalnymi oraz ich podwórek. Odnoszą się one do strategii, która zakłada szczegółową modernizację aż 35 tego typu miejsc do 2024 roku. Jednocześnie, istnieją też inne inicjatywy o nieco mniejszej skali.

Poprzez konsultacje z mieszkańcami miasta oraz radami osiedli, ustalono, że większość prac rewitalizacyjnych powinna obejmować przede wszystkim odnowę placów zabaw. Jak mówi Aleksandra Lipertowska z Zarządu Zasobu Komunalnego w rozmowie z Radiem Wrocław: „Nie możemy ograniczać się jedynie do napraw nawierzchni, bo to nie rozwiąże najważniejszej kwestii, czyli zapewnienia wygody i estetyki.”

Podkreśla również, że tylko w bieżącym roku trzy wnętrza podwórzowe zostały zaprojektowane specjalnie z myślą o dzieciach. Dodaje: „Wchodzimy na dwa kolejne podwórka, które również będziemy remontować i wyposażać pod kątem dzieciaków.”

Do tej pory, za kwotę przekraczającą 2 mln złotych, tego typu prace zostały zrealizowane w 2023 roku na terenach takich dzielnic jak Przedmieście Świdnickie, Ołbin oraz Nadodrze. Kolejne projekty są planowane na Grabiszynie. Zmiany te przynoszą radość nie tylko rodzicom najmłodszych mieszkańców Wrocławia.

Mieszkańcy stolicy Dolnego Śląska dzielą się swoim entuzjazmem na antenie Radia Wrocław: „Jesteśmy bardzo zadowoleni, bo już nie ma strachu, że zrobią sobie krzywdę na starych zabawkach. Przy okazji cała przestrzeń zyskuje, bo przecież do placu zabaw musi być chodnik”.