Ponowny wzrost przypadków afrykańskiego pomoru świń we Wrocławiu i okolicach

Wirus afrykańskiego pomoru świń, będący zagrożeniem dla dzików oraz hodowli trzody chlewnej, ponownie zaczął szerzyć się we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku. We wrześniu potwierdzono kolejne przypadki zakażeń u dzików w rejonie Wrocławia i Kątów Wrocławskich. Dwa zwierzęta zostały odstrzelone, natomiast jedno znaleziono już martwe.

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez powiatowego lekarza weterynarii z Wrocławia, na terenie tego powiatu zaobserwowano nowe ogniska tej niebezpiecznej choroby. Do zakażeń doszło między innymi u dzika ważącego ponad 100 kilogramów, który został upolowany na osiedlu Świątniki w stolicy Dolnego Śląska. Dodatkowo, wirusem zaraziła się samica dzika odstrzelona w Kątach Wrocławskich oraz zwierzę, które padło na terenie Stabłowic.

W obliczu rosnącej liczby przypadków, Inspekcja Weterynaryjna apeluje do hodowców trzody chlewnej z powiatu wrocławskiego o zachowanie szczególnej ostrożności i przestrzeganie obowiązujących zasad, które mają na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się wirusa.