Posadzenie nowego kasztanowca przy Ossolineum – gest solidarności i ochrony dziedzictwa

W poniedziałek, przed Ossolineum, wrocławskie władze miejskie wspólnie z zarządem Zakładu Narodowego im. Ossolińskich dokonały symbolicznego posadzenia nowego drzewa. Wybór padł na młody kasztanowiec, który ma zastąpić stuletnie drzewo tej samej gatunkowości, które niestety uschło i musiało zostać usunięte.

Wśród osób, które wkopując łopaty w ziemię uczestniczyły w tym symbolicznym akcie, znaleźli się prezydent miasta Wrocławia, Jacek Sutryk oraz dyrektor Zakładu Narodowego im. Ossolińskich – dr Łukasz Kamiński. Ten młody kasztanowiec, to dar od gminy Wrocław dla instytucji o tak dużej wartości historycznej jaką jest Ossolineum.

Słowa do zebranych skierował dyrektor Kamiński, wyrażając nadzieję na zdrowy rozwój nowo posadzonego drzewa. Przypomniał również o bogatej historii Ossolineum sięgającej ponad 200 lat wstecz oraz jego nieocenionej roli w kontekście kulturowym kraju, zwłaszcza przez ostatnie 75 lat, które upłynęły od chwili przeniesienia siedziby Ossolineum do Wrocławia.

Prezydent miasta, Jacek Sutryk, podkreślił znaczenie Ossolineum jako miejsca przechowującego historyczne dziedzictwo i pamięć narodową. Zadeklarował, że władze miasta będą pielęgnować nowo posadzone drzewo z takim samym zaangażowaniem, z jakim opiekują się samym Ossolineum – symbolem kultury i historii Wrocławia oraz całej Polski.