Ostrów Tumski

Polinka

Kolej gondolowa kursująca cały rok tuż nad Odrą, to ulubiona atrakcja wielu turystów we Wrocławiu. Polinka Wrocław początek swój ma w głównym kampusie Politechniki Wrocławskiej a Geocentrum. Głównym operatorem kolejki jest Politechnika Wrocławska, konstrukcję natomiast zbudowało przedsiębiorstwo Doppelmayr Graventa Group. Cała trasa ma długość ponad trzystu siedemdziesięciu metrów i trwa niecałe dwie minuty. Jednak wrażenia i widoki są bezcenne. Jest ona też znacznym usprawnieniem komunikacyjnym dla studentów i nie tylko. Pozwala ona na dostanie się na drugą stronę rzeki Odry bez konieczności nadrabiania drogi. Jednocześnie podróż kolejką, chociaż niezbyt długa, pozwala na relaks i obejrzenie pięknego miasta królów z góry.

Polinka Wrocław

Kolejka do użytku została oddana w 2013 roku. Jednak od 2014 roku studenci oraz pracownicy Politechniki Wrocławskiej mogą korzystać z niej bezpłatnie. W życie codzienne Politechniki zdecydowanie wpisała się kolejka Polinka Wrocław. Cennik nie różni się od tego, który obowiązuje w podmiejskiej komunikacji zbiorowej, jest jednak pewien niuas, o którym należy wiedzieć, zanim skorzystamy z kolejki.

Sama kolejka jest bardzo bezpieczna. Test mechanizmu, na którym pracuje, trwa aż 30 godzin, w takim czasie potencjalne usterki są wyłapywane i szybko likwidowane. To bardzo ważne, bo kolejka funkcjonuje niemalże cały czas i wozi turystów oraz studentów z całego miasta, jak i z Polski. Jest ona zdecydowanie ciekawszą alternatywą dla mostu. Pochłonęła też znaczy budżet, jednak wszystko po to, aby kolejka była solidna. Inwestycja kosztowała bowiem dwanaście milionów złotych.

Polinka Wrocław- cennik

Bilety normalne, jak i ulgowe są w cenach odpowiadającym wszystkim biletom podmiejskiej komunikacji zbiorowej. Studenci oraz pracownicy Politechniki Wrocławskiej mogą cieszyć się bezpłatnym przejazdem, ale nie tylko. Do bezpłatnego przejazdu uprawnieniu są również emerytowani pracownicy Politechniki Śląskiej, uczniowie Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego, opiekunowie osób niepełnosprawnych, a także dzieci do lat sześciu. Warto jednak mieć na uwadze, że na kolejkę obowiązuje określony wzór biletu. Bilet można zakupić w biletomatach na terenie całego Wrocławia, wystarczy w menu wybrać opcję Bilet jednorazowy na Kolej Polinka. Bilet normalny jest w cenie 3,40 zł, bilety ulgowego, do których upoważnieni są seniorzy, studenci, uczniowie oraz niepełnosprawni, są w cenie 1,70 zł.

Polinka Wrocław- mapa

Trasa kolejki nie jest długa i trwa zaledwie od dwóch do dwóch i pół minuty. Trasa rozpoczyna się na Politechnice Wrocławskiej przy ulicy Stanisława Wyspiańskiego, aż do Geocentrum przy ulicy na Grobli. Trasa jest bardzo prosta, przebiega tuż przez rzekę Odrę. Z góry widać pięknie miasto Wrocław oraz kampus Politechniki Wrocławskiej. Jak widać niezbyt długa trasa czeka nas wybierając kolejkę Polinka Wrocław. Mapa nie będzie potrzebna, jednak w sposób sprawny i ciekawy, dostaniemy się na drugi brzeg rzeki. Z pewnością przypadnie do gustu małym i dużym, zwłaszcza że to nietuzinkowa atrakcja w środku dużego miasta.