Początek nowego rozdziału dla pierwszego wieżowca we Wrocławiu – przekształcenie na hotel i mieszkania

Wieżowiec, który jako pierwszy w historii Wrocławia zaznaczył swoją obecność na architektonicznym krajobrazie miasta, jest dobrze znany przez lokalnych mieszkańców. Słynny budynek, który przez wiele lat służył jako siedziba Banku Zachodniego, znajduje się na strategicznym rogu Placu Solnego i Rynku. Teraz ten modernistyczny budynek ma przejść metamorfozę, zamieniając się w obiekt hotelowy z przylegającymi mieszkaniami. Zaangażowany w proces inwestycyjny jest Paweł Marchewka, znany jako założyciel firmy produkującej gry Techland i najbogatsza osoba mieszkająca we Wrocławiu.

Wiadomości o planowanej przemianie budynku nadeszły w piątek do ratusza wrocławskiego, gdzie wpłynął wniosek o pozwolenie na przebudowę budynku banku i zmianę jego przeznaczenia. Nowa propozycja zakłada przeistoczenie obiektu w „funkcję hotelowo-biurową z mieszkaniem towarzyszącym”. Wnioskodawcą jest spółka z siedzibą we Wrocławiu, której udziałowiec to między innymi Paweł Marchewka.

Historia budynku jest długa i pełna przełomów, a jej początki sięgają 1931 roku. Na samym starcie swe funkcjonowanie rozpoczęła w nim Miejska Kasa Oszczędności. Po zakończeniu II wojny światowej, budynek był wykorzystywany przez Bank Zachodni, a później przez Santander Bank. W 2018 roku obiekt został sprzedany i przeszedł w prywatne ręce. Dwa lata później, w 2020 roku, budynek uzyskał status zabytku.