PKP PLK inwestuje w nowy przystanek kolejowy w Kunicach

Firma PKP Polskie Linie Kolejowe (PLK) zainwestuje 6,5 miliona złotych w budowę nowego przystanku kolejowego w miejscowości Kunice, położonej pomiędzy Wrocławiem a Legnicą. Nowa infrastruktura ma na celu służyć nie tylko miejscowej ludności, która dzięki temu uzyska dostęp do komfortowych środków transportu publicznego, ale także turystom podróżującym w kierunku Jeziora Kunickiego.

Nowy przystanek w Kunicach został wybrany przez spółkę PKP PLK jako jedno z miejsc do rozwoju w ramach „Programu rządowego budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025”, realizowanego na terenie Dolnego Śląska. Ogólny koszt tej inwestycji wynosi 6,5 miliona złotych. W ramach tego projektu zostaną stworzone dwa perony, które spełniają wymogi potrzeb osób o ograniczonej mobilności, a także miejsca parkingowe dla rowerów.

Andrzej Bittel, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury, podkreśla ważność tego programu rządowego, który zmniejsza wykluczenie komunikacyjne na terenie całej Polski. Na Dolnym Śląsku mieszkańcy uzyskują dostęp do kolei w ośmiu nowych lokalizacjach, w tym w Kunicach pod Legnicą. To uczyni komunikację bardziej efektywną i ekologiczną – dodaje Bittel.

W ramach tego samego programu ulepszono już przystanek w Szklarskiej Porębie Średniej i peron stacji Ścinawa. Pasażerowie zyskali również dostęp do całkiem nowych przystanków w Boguszowie – Gorcach Dzikowiec, Świdnicy Zawiszów oraz Legnicy Strefa. W trakcie budowy są Mirków i Oława Zachodnia, a dla przystanków Strzelce Świdnickie i Studniska tworzona jest dokumentacja projektowa. Na projekt i budowę przystanku w Kunicach ogłoszono już przetarg. Łączny koszt budowy i modernizacji wszystkich przystanków na Dolnym Śląsku wynosi 45 milionów złotych.