Panorama Racławicka

Jedna z czterech dziewiętnastowiecznych panoram, które zostały namalowane pod przewodnictwem Jana Styki i Wojciecha Kossaka. Niezwykły obraz należy do Muzeum Sztuki we Wrocławiu, budynek, który zdobi, został wniesiony na początku lat sześćdziesiątych dwudziestego wieku, natomiast koniec budowy przypada na połowę lat osiemdziesiątych. Namalowany na płótnie żaglowym, przedstawia bitwę pod Racławicami. Bez wątpienia niezwykłym dziełem jest Panorama Racławicka. Kto namalował, ten unikatowy obraz? 

Panorama Racławicka kto namalował

Bitwę pod Racławicami namalował zespół malarzy, pod przewodnictwem Wojciecha Kossaka oraz Jana Styki. Sam Jan Styka mówił, że nie zależało mu na upamiętnieniu samego wydarzenia, a podkreśleniu, że wieki temu w tym miejscu wszystkie stany podjęły broń, aby bronić ojczyzny i aby upamiętnić wielkiego wodza Tadeusza Kościuszkę.

Pod koniec dziewiętnastego wieku  Rada Miasta Lwowa zamówiła u Jana Styki Panoramę Racławicką. Powodem niecodziennego zamówienia było stulecie insurekcji kościuszkowskiej. Były to również czasy, gdzie modne było tworzenie panoram, toteż pewnie stąd pomysł Rady Miasta Lwowa, aby taką przy wspomnianej okazji wykonać. Ojcami niezwykłego dzieła są kolejno Jan Styka, Wojciech Kossakowski, Ludwig Boller, Włodzimierz Tetmajer, Tadeusz Popiel, Tadeusz Axentowicz, Zygmunt Rozwadowski, Wincenty Wodzinowski oraz Michał Sozański

Panorama Racławicka co przedstawia

Malarze, którzy dostali nietypowe zlecenie naprawdę solidnie przygotowali się do zadania, które dostali. Styka i Kossak oraz Ludwig Boller wybrali się na miejsce Bitwy pod Racławicami, aby dokładnie poznać topografię terenu. Dokonali również rekonstrukcji rozmieszczenia wojsk kościuszkowskich. Tak powstawała Panorama Racławicka. Co przedstawia dokładnie to niezwykłe dzieło? Otóż w ogólnym ujęciu pokazuje przebieg walki wojsk kościuszkowskich w Bitwie pod Racławicami. Walki tak naprawdę miały miejsce w okolicach wsi Racławice, Janowiczki i Dziemięrzyce. Malarze stworzyli pejzaż, który upamiętnia walki z tamtych czasów. 

Panorama Racławicka czas zwiedzania

Niecodzienne dzieło można oglądać sześć dni w tygodniu. Wielu turystów przyciąga Panorama Racławicka. Czas zwiedzania to dokładnie trzydzieści minut, natomiast godzina wejścia na seans jest z góry ustalona i to na nią wykupuje się konkretny bilet. Punktualność jest tutaj kluczowa, ponieważ jeżeli się spóźnimy, nie będzie możliwości wejścia już po rozpoczęciu. Fotografowanie na terenie obiektu jest bezpłatne oraz sense są emitowane w różnych językach.

Panorama Racławicka bilety

Ile kosztuje i co oferuje Panorama Racławicka? Bilety są w cenach 30 zł dla osoby dorosłej lub nieuczącej się oraz w cenie 23 zł dla dzieci, młodzieży i studentów. Wewnątrz czeka nas seans, który przeprowadzi nas przez historię obrazu i przybliży nam niezwykłą tematykę. Pięknie wyeksponowany obraz sprawia, że dostrzeżemy najdrobniejsze detale. Malowidło ma wymiary 15 metrów na 114 metrów i robi piorunujące wrażenie na żywo. Toteż tym bardziej warto odwiedzić to miejsce. Dobrze jednak wcześniej zarezerwować bilety i pilnować godziny wejścia.