Wieża Matematyczna

Astronomiczna wieża Uniwersytetu Wrocławskiego to jedna z wielu atrakcji miasta. Wieża Matematyczna Wrocław zwana jest również astronomiczną ze względu na fakt, że dawniej mieściło się w niej obserwatorium astronomiczne. Obecnie jest głównie atrakcją dla turystów. Jest to jedyna wieża, którą udało się zbudować podczas budowania Uniwersytetu, chociaż planowano aż trzy. W osiemnastym wieku dokonywano tutaj obserwacji astronomicznych i meteorologicznych, w dziewiętnastym natomiast badania rozszerzono o obserwację komet. Dzisiaj miejsce to można zwiedzać, ponieważ stanowi ona część Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego. 

Wieża Matematyczna Wrocław

Aby wejść na wieżę, należy pokonać schody carskie, następnie wewnątrz Wieży Matematycznej Wrocław znajdziemy część ekspozycji muzeum. W najwyższej części wieży można zobaczyć gnomon z wytyczoną linią południkową w posadzce. Wcześniej bowiem mieściło się tu obserwatorium założone przez Longinusa Antona Lorenza Jungnitza fizyka, astronoma oraz przyrodnika. Na początku dwudziestego wieku jednak obserwatorium zamknięto, ze względu na spore zanieczyszczenie powietrza nad miastem, co uniemożliwiało dalsze obserwacje. 

Powstanie obserwatorium wiązało się natomiast z rosnącą popularnością nauk przyrodniczych, zwłaszcza astronomii. Przyrządy pomiarowe, które zobaczymy w Muzeum Uniwersyteckim, służyły właśnie do wykonywania pierwszych obserwacji i analiz. To dzięki badaniom przeprowadzonym w wieży astronomicznej udało się stworzyć pierwsze tablice nieba, pokazujące położenie ciał niebieskich w określonych porach roku.

Wieża Matematyczna wysokość

Druga Wojna Światowa nie oszczędziła większości budynków w kraju, skutki bombardowań i ataków odczuła również Wieża Matematyczna. Wysokość wieży została znacznie zmniejszona z powodu zniszczenia dachu oraz latarni. Jednak po wojnie udało się odbudować wieżę i obecnie jest ulubionym punktem na mapie Wrocławia wielu turystów. Głównie z powodu tarasu widokowego, z którego można zobaczyć panoramę miasta. Wieża ma ponad czterdzieści metrów wysokości, dzięki czemu widok z niej zapiera dech w piersiach. Równie spore wrażenie robią rzeźby zdobiące ją, autorstwa Franza Mangoldta.

Wieża Matematyczna godziny otwarcia

Wielu turystów przyciąga Wieża Matematyczna. Godziny otwarcia pokrywają się z godzinami urzędowania Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego. Na wieżę można więc wchodzić od godziny 10:00 do 16:00. Warto jednak poświęcić czas i zwiedzić całe muzeum, ponieważ zbiory są naprawdę imponujące. Wystawa stała opowiada dzieje i historię Uniwersytetu Wrocławskiego, przypominając najbardziej znamienite postacie nauki, które wykładały, jak i również uczyły się na tej znamienitej uczelni.

Wieża Matematyczna cennik

Wieża to bez wątpienia ciekawy obiekt. Znajdują się w niej obecnie dwie wystawy stałe, mianowicie wystawa planszowa dotycząca krajobrazu kulturowego powiatu Trzebnickiego raz Gnomiczne Opowieści z Wieży, czyli wystawa zegarów słonecznych. Nie należy więc zapomnieć o tak ciekawym i cennym obiekcie, jakim jest Wieża Matematyczna. Cennik biletów przedstawia się następująco: Bilet normalny na wszystkie cztery sale wystawowe to koszt 14 zł, trzy sale to koszt 13 zł, natomiast dwie sale to 12 zł. Bilety ulgowe kosztują kolejno: 10,9,8 zł. Istnieje możliwość zakupu biletu rodzinnego w cenie 30 zł na wszystkie sale.