Jatki – Pomnik Zwierząt Rzeźnych

Stare Jatki to historyczna wrocławska uliczka, łączy ona ulice Odrzańską oraz Kiełbaśniczą. Dawniej w jatkach sprzedawano wyroby mięsne, ulica powstałą, aby upamiętnić wkład przemysłu rzeźniczego w rozwój Wrocławia. Pomnik Zwierząt Rzeźnych mieszczący się na Starych Jatkach upamiętnia ten fakt. Cały kwartał miasta zawdzięcza nazwę właśnie od małych sklepów i przemysłu rzeźniczego. Pierwotnie cała ulica składała się z dwóch rzędów sklepów rzeźniczych. Zakłady rzeźnicze w tym miejscu istniały we Wrocławiu od trzynastego wieku i były istotną gałęzią przemysłu miasta.

Toteż w szesnastym wieku rzeźnicy i właściciele jatek dostali pozwolenie na ich rozbudowę, niektóre budynki posiadały wówczas nawet pięć kondygnacji. Z biegiem czasu rzeźniczy charakter jatek zatracał się. Na miejscu sklepów mięsnych pojawiały się cechy rzemieślnicze i czeladnicy oraz małe sklepiki z różnościami. Z czasem po przemyśle mięsnym nie został ślad. A w miejsce rzeźniczych kramów pojawiły się pracownie artystyczne oraz galerie sztuki. To właśnie z inicjatywy wrocławskich artystów powstał Pomnik Zwierząt Rzeźnych. Wrocław postanowił upamiętnić masaży, którzy stworzyli tę część miasta. 

Pomnik Zwierząt Rzeźnych

Chociaż zakłady mięsne istniały we Wrocławiu od trzynastego wieku, to dopiero w drugiej połowie czternastego wieku po raz pierwszy w dokumentach można przeczytać o Starych Ławach Mięsnych. Niestety do lat czterdziestych, dziewiętnastego wieku liczba kramów rzeźniczych znacząco się zmniejszyła. Pod koniec lat trzydziestych, dwudziestego wieku na ulicy znajdowali się tylko dwaj mistrzowie fachu rzeźniczego. Pod koniec dwudziestego wieku Jatki głównie stanowiły galerie artystyczne i pracownie. Aby jednak upamiętnić rzeźniczą historię jatek, postanowiono Pomnik Zwierząt Rzeźnych. Wrocław wiele zawdzięcza Rzeźnikom, którzy niegdyś produkowali i sprzedawali swoje wyroby. Przy Pomniku Zwierząt Rzeźnych widnieje napis: „Ku czci Zwierząt Rzeźnych / Konsumenci”.

Pomnik Zwierząt Rzeźnych Wrocław

Niezwykłe rzeźby przedstawiają różne zwierzęta, hodowane na mięso. Pomnik zwierząt Wrocław  przedstawia prosię, gęś z jajkiem, kozę, świnię kaczkę, cielę, koguta oraz królika. Dzieło powstało z inicjatywy Piotra Wieczorka, prezesa Okręgu Wrocławskiego Związku Polskich Artystów Plastyków. Pierwsze zwierzęta pojawiły się tu już pod koniec lat dziewięćdziesiątych dwudziestego wieku, kolejne już na początku dwudziestego pierwszego wieku, natomiast ostatnie było cielę, które postawiono w 2017 roku. 

Pomnik Zwierząt Wrocław

Pomnik Zwierząt Rzeźnych ma upamiętniać, dawniej kwitnący przemysł rzeźniczy, który rozwijał się głównie na tych ulicach. Podczas Drugiej Wojny Światowej jatki bardzo ucierpiały. Jedynie dwanaście kamienic nie uległo zniszczeniu. W latach pięćdziesiątych podjęto prace budowlane, które miały na celu odbudowę zniszczonych zabudowań. Jednak rzeźnicy nie powrócili na ulicę, pojawiły się za to liczne galerie sztuki oraz pracownie. Pojawiła się nawet siedziba Okręgowego Wrocławskiego Związku Artystów Plastyków.