Nowatorska idea Miejskiej Biblioteki Publicznej we Wrocławiu: paczkomaty z książkami

Innowacyjnym konceptem, który podsunęła Miejska Biblioteka Publiczna im. Tadeusza Różewicza we Wrocławiu, jest utworzenie specjalnych paczkomatów do dystrybucji książek w mieście. Slogan „Lepsza mała biblioteka w pobliżu niż duża w centrum” wydaje się być mottem tej koncepcji, która umożliwi odbiór i zwrot zamówionych książek za pomocą tych urządzeń.

Ten pomysł ma na celu wprowadzenie nowych możliwości tam, gdzie nie istnieją obecnie filie biblioteczne, poprzez ulepszanie dostępności literatury za niewielkie koszty. Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Tadeusza Różewicza we Wrocławiu, Anna Janus, podkreśla, że jednym z proponowanych rozwiązań, które zasugerowali mieszkańcy, jest możliwość zwrotu wypożyczonych książek po godzinach pracy biblioteki.

W związku z powyższym, sześć z planowanych książkomatów mogłoby zostać rozmieszczone w miejscach, gdzie nie ma jeszcze filii bibliotek. Kolejne sześć urządzeń Anna Janus planuje dodać do oferty dużych bibliotek, tak aby zapewnić dostęp do książek mieszkańcom poza godzinami otwarcia instytucji.

Pomimo iż w głosowaniu WBO jesienią, idea książkomatów nie została wybrana do realizacji, 1,5 tysiąca osób poparło ten pomysł. „To dowodzi, że istnieje zapotrzebowanie na tego typu inicjatywę” – komentuje Anna Janus. W jej ocenie, warto teraz przejść do realizacji tego projektu: