Koleje Czeskie planują uruchomienie nowej linii kolejowej łączącej Wrocław, Pragę i Gdynię

Planowane jest wprowadzenie nowego połączenia kolejowego przez Koleje Czeskie, które umożliwi podróż z Wrocławia do Pragi w ciągu czterech godzin, a do Gdyni – w ciągu pięciu. Nowy kurs ma obejmować trasę między Pragą a Gdynią, z przystankami w Pardubicach i Poznaniu oraz przejazdem przez Wrocław.

Zgodnie z planem, codziennie mają odbywać się cztery podróże, zarówno tam, jak i z powrotem. Pociągi będą odjeżdżać z Pragi o godzinach 6:56, 10:56, 14:56 i 18:56, podczas gdy pociągi powrotne do Pragi są zaplanowane na godziny 9:03, 13:03, 17:03 i 21:03. Każdy pociąg będzie składał się z jednego wagonu pierwszej klasy i trzech wagonów drugiej klasy, co zapewni miejsca dla 250 pasażerów.

Na terytorium Polski za obsługę połączenia będzie odpowiedzialna spółka PKP Intercity. Obecnie jej pociągi pokonują trasę od Wrocławia do Gdyni w czasie o około pół godziny dłuższym niż czas, jaki zaproponowali Czesi.

Przewiduje się, że pierwsze pociągi na nowej trasie Praga – Gdynia wyruszą dopiero w grudniu 2024 roku. Umowa na obsługę tej trasy została podpisana na okres dziesięciu lat. Czesi nie ujawnili jeszcze przewidywanych cen biletów na to nowe połączenie.