Katedra św. Marii Magdaleny

Niegdyś kościół parafialny, dziś katedra diecezji Wrocławskiej. Katedra św. Marii Magdaleny to kolejny piękny kościół na mapie malowniczego Wrocławia. Od szesnastego wieku jest to pierwsza świątynia protestancka we Wrocławiu. Kościół zbudowany w stylu gotyckim, zachwyca tym stylem i oddaje jego pełny charakter. Pierwsza świątynia powstała w tym miejscu już w jedenastym wieku. Świątynia jednak miała ulec zniszczeniu podczas najazdu mongolskiego w trzynastym wieku. Kościół mimo wielu zdarzeń, które spowodowały zniszczenia świątyni, dzisiaj cieszy oko i duszę wiernych oraz turystów.

Katedra św. Marii Magdaleny we Wrocławiu

Przez lata kościół był rozbudowywany i przebudowywany. Wynikało to głównie z paru sytuacji, które wynikły na przestrzeni wieków. Katedra św. Marii Magdaleny we Wrocławiu podczas obchodów dziewięćdziesiątych urodzin cesarza Wilhelma I zapaliła się północna wieża świątyni od fajerwerków. Pożar dotknął również kościół tuż po Drugiej Wojnie Światowej. Wówczas zniszczeniu uległ dach i hełm. Innym razem budowla ucierpiała w wyniku wybuchu miny. Te zdarzenia sprawiły, że dzisiejszy kościół wygląda nieco inaczej niż wiele wieków temu. Zachowała się jednak we wnętrzu renesansowa ambona i część klasycznego wystroju kościoła. 

Katedra św. Marii Magdaleny Wrocław 

Na szczególną uwagę zasługują interesujące obiekty, które zawiera w sobie Katedra św. Marii Magdaleny. Wrocław dzięki temu może pochwalić się piękną figurą Madonny z Dzieciątkiem, mieszczącej się na elewacji  katedry. Wrażenie robi również Epitafium Matthiasa Schebitza, na którym znajduje się przejmująca scena Chrystusa ściąganego z krzyża. Wielu turystów również zachwyca się świetnie zachowanym portalem Romańskim. Obecnie planuje się kolejne prace renowacyjne. Mimo wielu przeciwnościom losu i kataklizmom, które spadły na kościół oraz czasowi, który działa na niekorzyść murów, świątynia zachwyca i z pewnością przypadnie do gustu miłośnikom sztuki sakralnej. 

Katedra św. Marii Magdaleny Wrocław – msze 

Niedzielne msze święte odbywają się w katedrze w godzinach 9:30, 11:00 oraz 17:00. Co ciekawe jeżeli chcemy zamówić intencję mszy świętej lub złożyć datek, możemy zrobić to za pośrednictwem strony lub maila katedry. Wystarczy wejść na stronę, wpisując w wyszukiwarkę Katedra św. Marii Magdaleny Wrocław. Msze tutaj mają w sobie niezwykłą moc, bowiem klimat, który panuje w kościele, a także dźwięk zabytkowych organów sprawia, że przenosimy się w niezwykły świat zadumy religijnej.

Wybór patronki również jest nieprzypadkowy. Maria Magdalena pochodziła z Betanii, była siostrą Łazarza, którego Jezus Chrystus wskrzesił i przywrócił do żywych. Chociaż była nierządnicą, nawróciła się z pomocą Jezusa Chrystusa. Kanoniczna jest już scena, gdzie Maria Magdalena obmywa stopy Chrystusowi. Kościół obchodzi święto swojej patronki 22 lipca. Maria Magdalena była pierwszą osobą, która spotkała Jezusa Chrystusa po zmartwychwstaniu. Podobno dożyła sędziwego wieku w Marsylii, w jaskini dokonując surowej pokuty.