Aula Leopoldina

W głównym gmachu Uniwersytetu Wrocławskiego mieści się niezwykła barokowa sala. Aula Leopoldina Wrocław powstała jako sala reprezentacyjna dla gmachu uczelni w pierwszej połowie osiemnastego wieku. Patronem został fundator uniwersytetu cesarz Leopold I. Piękne dekoracje i freski są dziełem Albrechta Siegwitza, Krzysztofa Hollandta oraz Johanna Handke. Od 2015 do 2018 roku trwały tu obszerne prace konserwatorskie, podczas których wzmocniono strop, odnowiono malowidła i rzeźby oraz wszelkie elementy wystroju. Całość zaprojektował Christoph Tausch.

Aula Leopoldina Wrocław

Niezwykłe rzeźby wykonał sam Franz Mangoldt, a ornamenty Ignacio Provisore. Bez wątpienia zdobne wnętrze zostało stworzone z niezwykłą dbałością o wszelkie detale. Wielkim dziełem sztuki jest sama w sobie Aula Leopoldina. Opis sali jednak nie oddaje w pełni jej piękna. 

Aula Leopoldina – opis

Wrażenie otwartej przestrzeni w zdobnym barokowy wnętrzu sprawia malarstwo iluzjonistyczne. Głównym punktem sali jest podium, na którym znajduje się akt oddania Uniwersytetu Wrocławskiego pod opiekę Matki Bożej. W sali znajdziemy trzy apoteozy:

  • Matki Boskiej,
  • Leopolda I,
  • Mądrości Ziemskiej.

Na sali znajdziemy również dwie lożę: rektorską oraz kanclerską. Tuż nad lożą rektorską zwiedzający mogą oglądać biret, rektorską togę oraz wieniec laurowy. Natomiast nad kanclerską uniwersyteckie berło i miecz. Popiersie hrabiego Johanna Antona von Schaffgotscha ówczesnego prezydenta Urzędu Zwierzchniczego oraz generalnego starosty Śląska surowo spogląda na przybyłych znad balustrady empory muzycznej. Wnętrze auli stanowi spójną całość i zachowuje perfekcyjną równowagę architektoniczną wszystkich elementów wystroju. Mimo powagi i wyniosłości Aula Leopoldina Wrocław nie sprawia wrażenia chłodnego wnętrza, a wręcz przeciwnie otula ciepłem i elegancją. 

Aula Leopoldina Wrocław – zwiedzanie

Ze względu na swoją niezwykłą akustykę, od początku istnienia Uniwersytetu Wrocławskiego odbywają się w niej różne uroczystości. Piękno jej jednak przyciąga nie tylko studentów, czy pracowników uczelni, ale również mieszkańców i turystów. Aula Leopoldyńska lub Aula Leopoldina Wrocław, zwiedzanie tego niezwykłego obiektu umożliwiono również osobom postronnym. Obiekt wchodzi w skład Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego. Zwiedzanie możliwe jest od poniedziałku do niedzieli, w szerokim zakresie godzin zależnym od sezonu.

Aula Leopoldina – bilety

W skład obiektów, które możemy zwiedzać za jednym biletem to, Oratorium Marianum, Wieża Matematyczna, wystawa stała i Aula Leopoldina. Bilety  na cztery sale to koszt 14 zł za bilet normalny, ulgowy natomiast jest w cenie 10 zł. Trzy sale to koszt 13 zł za bilet normalny, 9 zł za ulgowy. Dwie sale natomiast to koszt 12 zł za bilet normalny i 8 zł za ulgowy. W przypadku czterech sal istnieje możliwość zakupu biletu rodzinnego w cenie 30 zł, w skład którego uwzględniony jest wstęp dla dwóch osób dorosłych i dwójki dzieci. Studenci oraz pracownicy Uniwersytetu oczywiście mogą się cieszyć bezpłatnym wstępem. Należy jednak pamiętać, że ostatnie bilety sprzedawane są na trzydzieści minut przed zamknięciem kas.