Iglica

Niezwykła wieża została zbudowana przez przedsiębiorstwo Mostostal, natomiast projektantem budowli był profesor inżynier Stanisław Hempel. Powstała pod koniec lat czterdziestych, dwudziestego wieku z okazji wystawy Ziem Odzyskanych. Bezwątpienia jednym z symboli miasta jest właśnie Iglica. Wrocław nie bez powodu szczyci się tym obiektem, jest on symbolem wolności. Na stałe wpisała się w krajobraz i folklor miejski Wrocławia. Wielokrotnie organizowane imprezy związane z Iglicą, a także jej niezwykłe znaczenie również podczas stanu wojennego sprawiły, że to obiekt, którego nie można ominąć, będąc w okolicy.

Iglica Wrocław

Iglica została postawiona dokładnie w 1948 roku. Tuż przed inauguracją pokazów świetlnych, która miała mieć miejsce w Święto Odrodzenia Polski, burza, która wówczas przechodziła przez miasto, uszkodziła konstrukcję. Aby zapobiec ewentualnemu wypadkowi, elementy lustrzane ściągnięto, wówczas miała miejsce widowiskowa wspinaczka dwóch studentów Uniwersytetu Jagiellońskiego, członków klubu Wspinaczki Wysokogórskiej Zbigniewa Jaworowskiego oraz Wojciecha Niedziałka. Wspinaczka trwała ponad dwadzieścia cztery godziny, po dostaniu się na szczyt Iglicy udało się usunąć uszkodzone elementy konstrukcji. Już wówczas wiadomo było, jak ważną budowlą jest Iglica Wrocław. Data jej ukazania nie była przypadkowa, mówiono nawet, że wokół budowli powstała pewnego rodzaju propaganda, była ona przedstawiana jako triumf techniki polskiej.

Iglica Wrocław wysokość

Bez wątpienia imponującą budowlą jest Iglica Wrocław. Wysokość konstrukcji to ponad dziewięćdziesiąt metrów, chociaż pierwotnie mierzyła ponad sto metrów. Aby dokonać konserwacji w 1964 roku, Iglicę trzeba było położyć poziomo, skrócono wówczas również czubek wieży. W 2007 roku Iglica otrzymała miano najwyższej choinki w Europie, ponieważ z okazji świat, budowlę zaadaptowano na świąteczne drzewko. Korzystając z wysokości i symboliki tej niezwykłej konstrukcji członkowie grupy Młody Wrocław, zawiesiło na znak solidarności z Tybetem, na czas igrzysk olimpijskich, flagę Tybetu. Co ciekawe, Iglica tak bardzo wpisała się w wizerunek miasta, że wiele firm ma ją wpisane w logo organizacji.

Iglica Wrocław wspinaczka

Wielu śmiałków wchodziło na tę konstrukcję. Najczęściej powodem były prace konserwacyjne.  Odważnych miłośników wysokości przyciąga Iglica Wrocław. Wspinaczka na ten obiekt nie jest łatwa. Jednak podjął ją między innymi mieszkaniec Chropaczowa Marcin Banot. Podczas stanu wojennego natomiast na Iglicę wspiął się członek NSZZ „Solidarność”. Wówczas organizacja została zdelegalizowana, mimo to odważny działacz, zawiesił na Iglicy sztandar ugrupowania, na znak walki z ówczesną władzą. Roman Kałuża natomiast nie bacząc na ryzyko, postanowił pomalować iglicę i również wspiął się na imponującą wieżę.

Iglica Wrocław data

Z Iglicą Wrocławską wiąże się wiele istotnych wydarzeń i faktów. Data jej oddania nie była przypadkowa. Narodowe Święto Odrodzenia Polski było najważniejszym świętem Polski Ludowej. Obchodzone było co roku 22 lipca. Święto upamiętniało wydarzenia z 1944 roku. Wydarzeniem tym był Manifest Lipcowy, podczas którego ogłoszono, że jednym źródłem władzy w Państwie jest Krajowa Rada Narodowa.