Jak urządzić małe mieszkanie – kilka wskazówek od Kłosińscy Design

1. Uderz w szarości

Zastosowanie odcieni subtelnych szarości jako główny kolor ścian pomoże nam optycznie powiększyć przestrzeń oraz ją rozjaśnić. W dodatku szary kolor jest bardzo wdzięczny i pozwala nam na wprowadzeniu przeróżnego stylu do naszego wnętrza. Kolorami, które równie dobrze sprawdzą się w małych wnętrzach jest biel i jej odcienie, beż, złamane błękity i lekkie odcienie budyniowe. Jeśli marzy Ci się jednak jakieś ozdobne wnętrze niech to będzie lekka tapeta na jednej ze ścian lub prosta ozdoba.

2. Połącz trzy strefy

Doskonałym rozwiązaniem w małych mieszkaniach jest połączenie trzech stref: kuchennej, jadalnianej oraz wypoczynkowej. W tym przypadku zamiast ścian dzielących te trzy pomieszczenia warto pomyśleć np. o oddzieleniu kuchni od salonu za pomocą stołu jadalnianego a salon podzielić na pół za pomocą kanapy. Zapewni to przestrzeń w danych pomieszczeniach. Eksperymentuj z rozstawieniem sprzętów.

Meble wykonane z wysokim połyskiem idealnie nadają się do małych mieszkań

3. Połyskliwe wykończenia

Optyczne zwiększanie przestrzeni w małym mieszkaniu jest kluczowe. Taki efekt zagwarantuje nam połyskliwe wykończenie. Wieszając ogromne lustra, wybierając przeszklone powierzchnie, jasne podłogi oraz odbijające światło fronty mebli nadamy lekkości danemu wnętrzu oraz powiększymy je optycznie. Możemy tutaj wykorzystać meble w wysokim połysku.

4. Oświetlenie

Przy urządzaniu małych wnętrz należy poświęcić wiele uwagi na dobranie odpowiedniego oświetlenia. Przede wszystkim powinno być go dużo. Wiele źródeł światła z wielu kierunków nada głębi i wielowymiarowości pomieszczeniu. Możemy zamontować lampy sufitowe, ścienne, stołowe, podłogowe, możemy zamontować także listwy LED i oprawy halogenowe.

5. Antresola

Możemy dosłownie powiększyć swoje mieszkanie dodając do niego antresolę. To dodatkowa przestrzeń, którą bardzo dobrze można wykorzystać. Na antresoli możemy urządzić sypialnię natomiast pod nią łazienkę co pozwoli na zachowanie większej przestrzeni na dole. Przestrzeń pod schodami możemy wykorzystać na szafy bądź regał z książkami. Należy pamiętać o prawidłowej wentylacji tak, by na górze nie panował zaduch a jak największy komfort.

6. Jeden styl

Małym wnętrzom bardzo dobrze pasuje jeden styl. Urządzając więc takie mieszkanie skup się na jednym wiodącym stylu i przełam go ewentualnie jednym bądź dwoma innymi wyróżniającymi się akcentami. Warto również znaleźć wspólny mianownik dla całego wnętrza i decydując się np. na kratę trzymajmy się jej w każdym z pomieszczeń.

7. Funkcjonalność

Funkcjonalność to jedna z podstawowych zasad przy urządzaniu wnętrz w małych mieszkaniach. Tego typu przestrzenie kochają również powiedzenie mniej znaczy więcej. Wybierając dodatki zdecydujmy się na niewielką ilość oraz jednolity i spójny styl. Wybierając meble np. do strefy wypoczynkowej warto zdecydować się na funkcjonalny rozkładany narożnik zamiast sofy. W łazience, zamiast wanny zamontuj przeszkloną kabinę prysznicową, a w kuchni postaw na meble zrobione na wymiar w układzie litery L. Należy pamiętać, by zawsze wybierać rozwiązania praktyczne i zapewniające komfort wszystkim domownikom.

Postaw na funkcjonalne oddzielenie pomieszczeń

8. Jednolita podłoga

Małe mieszkania czy kawalerki uwielbiają ujednoliconą i harmonijną płaszczyznę. Jeśli zastanawiasz się więc nad podłogą w mieszkaniu zamiast trzech różnych oddzielnych stylów w kuchni, salonie i przedpokoju postaw na jednolity materiał. Dzięki temu mieszkanie zyska lekkość. Warto też wspomnieć, by wybierać jasne drewniane podłogi, które sprawią, że w Twoim mieszkaniu będzie przytulniej.

Jeśli nie czujesz się na siłach i obawiasz się, że nie podołasz zadaniu to nic strasznego. Aranżacja wnętrz w małych mieszkaniach czy kawalerkach jest trudna i uciążliwa nawet dla niektórych projektantów. Jeśli chcesz, aby Twoje mieszkanie wyglądało jak spełnienie marzeń zgłoś się do naszych projektantów, którzy przygotują dla Ciebie projekt lub wizualizację wnętrz. Postaramy się jak najlepiej spełnić Twoje oczekiwania i zrobić wszystko według Twoich potrzeb. Serdecznie zapraszamy na naszą stronę internetową www.klosinscydesign.pl oraz do kontaktu z naszymi projektantami i architektami.

Kłosińscy Design

Produkcja mebli na wymiar

ul. Dunikowskiego 1/2

55-010 Radwanice

woj. dolnośląskie

Tel. 665-750-528