Jak oszczędzać wodę? Poznaj najskuteczniejsze sposoby

Dlaczego oszczędzać wodę?

Dlaczego powinniśmy oszczędzać wodę? To pytanie zadaje sobie wiele osób. Prawda niestety nie jest zbyt optymistyczna. Z 71% wód na naszej planecie tylko 1% to wody słodkie nadające się do picia. Według badań te zasoby mają się skończyć do 2050 roku. Ludzi przybywa coraz więcej, urbanizacja i przemysł się rozwija co wcale nie pomaga w zachowaniu większej ilości wody. Na razie najbardziej odczuwają to biedne kraje, ponieważ koszt produkcji wody wzrasta. W przyszłości problem dotknie większą część naszej planety powodując brak dostępu do wody pitnej. Jak zatem oszczędzać wodę? ROST proponuje kilka najskuteczniejszych sposobów.

Szybki prysznic zamiast kąpieli w wannie

Pierwszym sposobem na oszczędzanie wody jest zamiana długich gorących kąpieli na szybkie prysznice, podczas których zużywamy nawet 3 razy mniej wody. Jeżeli bardzo nie możesz rozstać się z kąpielami zalecamy ograniczenie do jednej w miesiącu. Pamiętaj również, że woda pod prysznicem nie musi lecieć przez cały czas. Gdy myjesz włosy lub ciało zakręć wodę, aby jej nie marnować.

Napraw cieknący kran

Wbrew pozorom cieknący kran to dość duży problem jeżeli chodzi o oszczędzanie wody. W ciągu roku cieknący kran jest w stanie wygenerować 5 tysięcy litrów zmarnowanej wody. Podobnie jest w przypadku spłuczki toaletowej. W ciągu dnia może z niej wyciec około 50 litrów wody. Tak więc nie zwlekaj z naprawami i zaoszczędź dzięki temu nie tylko wodę, ale też pieniądze. Jeżeli szukasz w tej kwestii fachowca Usługi Hydrauliczne ROST pozostają do usług.

Wykorzystaj wodę ponownie!

Jeśli już bierzesz wspomnianą kąpiel wykorzystaj wodę ponownie. Śmiało możesz nią umyć podłogi czy wykorzystać do spłukiwania toalety. Jeśli posiadasz w domu suszarkę bębnową to po skończonym cyklu nie wylej wody, tylko np. podlej nią kwiaty. Jeśli jesteś na etapie budowy domu zastanów się nad instalacją specjalnego systemu pozyskiwania i oczyszczania wody.

Pamiętaj o zakręcaniu wody podczas mycia zębów

Poranne mycie zębów

Od dziecka powtarza się nam, żeby zakręcać wodę podczas mycia zębów. Pamiętasz o tym czy woda leje się strumieniem? Tak prosty sposób jest najczęściej przez nas ignorowany a podczas 3-minutowego mycia zębów możemy zaoszczędzić nawet 15 litrów wody.

Pralka i zmywarka do pełna

Uruchamianie pralki czy zmywarki gdy załadowane są do pełna to również oszczędzanie wody. Gdy do umycia jest tylko kilka talerzy lepiej umyć je ręcznie lub poczekać aż zapełnimy całą zmywarkę.

Baterie jednouchwytowe

Osobom chcącym zaoszczędzić zalecamy montaż baterii jednouchwytowych. Pozwalają one na zaoszczędzenie ogromnej ilości wody w przeciwieństwie do baterii z dwoma kurkami. Jeżeli jesteście na etapie wykańczania wnętrza lub jesteście podczas remontu zainwestujcie w baterie jednouchwytowe z perlatorem. Dla tych, którzy mają baterie jednouchwytowe, ale w najbliższym czasie nie planują ich zmieniać mamy dobrą wiadomość, ponieważ perlator można kupić osobno. Napowietrza on wodę, przez co mamy wrażenie, że jest jej więcej niż w rzeczywistości i możemy zmniejszyć zużycie wody nawet o 50%.

Baterie termostatyczne

Pewnie się zastanawiacie, w jaki sposób bateria termostatyczna może pomóc nam oszczędzać wodę. Ich montaż zalecamy szczególnie w wannie lub pod prysznicem. Dzięki nim woda miesza się szybciej, dzięki czemu czas poświęcony na ustawienie idealnej temperatury jest krótszy a co za tym idzie wykorzystujemy do tego mniejszą ilość wody.

Zmywarka zużywa mniej wody niż my podczas mycia naczyń ręcznie

Zmywarka

Zmywarka jest bardziej ekologiczna niż zmywanie ręczne i zużywa nawet 4 razy mniej wody. Dodatkowym atutem jest zaoszczędzony czas. Spośród dostępnych modeli na rynku polecamy te, które posiadają program ECO, który ma jeszcze mniejsze zużycie wody.

Zbieraj deszczówkę

Oszczędzanie wody za pomocą zbierania deszczówki to super sprawa. Każdy, kto ma ogród i dba o rośliny powinien mieć pojemnik na deszczówkę, którą potem wykorzysta np. do podlewania kwiatów, roślin czy warzyw. Podlewając rośliny o określonych porach, czyli wczesnym rankiem lub wieczorem również oszczędzamy wodę.

Oszczędzaj wodę globalnie

Takie oszczędzanie co prawda nie wpływa bezpośrednio na samopoczucie naszego portfela ma natomiast duże znaczenie. Oszczędzać wodę globalnie możemy ograniczając ilość zjadanego mięsa, do którego przy obróbce zużywa się tysięcy litrów wody. Wiedzieliście, że śmieci są myte drugi raz? Tak? To super. Nie? To teraz już wiecie, żeby nie myć ich w domu, ponieważ w ten sposób marnujecie wodę. Śmieci i tak zostaną umyte przemysłowo w sortowni.

Dodatkowe sposoby na oszczędzanie wody

Sposobów na oszczędzanie wody jest naprawdę wiele. Oprócz wymienionych wyżej możecie również:

 • rozważyć zakup toalety z podwójnym systemem spłukiwania. Nie zawsze potrzebne jest nam kilkanaście litrów wody do spłukania a posiadając taki system możemy wybrać rodzaj adekwatnie do potrzeb.
 • nie wyrzucać do toalety resztek jedzenie, papierowych ręczników, odpadów higienicznych czy soczewek kontaktowych, aby zachować drożność rur odpływowych.
 • zacząć brać prysznice w nieco chłodniejszej wodzie niż standardowo.
 • podczas prania ręcznego korzystać z miski lub zatkać zlew i napełnić go wystarczającą ilością wody. Nie pierz pod bieżącą wodą.
 • prać ciemniejsze ubrania w chłodniejszej wodzie. W ten sposób oszczędzasz wodę i energię zachowując kolor ubrań na dłużej.
 • zakręcać zawory przed dłuższymi wyjazdami.
 • podczas ręcznego zmywania nie korzystać z bieżącej wody.
 • nie rozmrażać żywności pod bieżącą lub ciepłą wodą.
 • gotować pod przykryciem, dzięki temu woda nie będzie aż tak bardzo parować i nie będziesz musiał jej zbyt często uzupełniać.
 • gotować potrawy jednogarnkowe, dzięki temu będziesz miał mniej zmywania, czyli zmniejszysz zużycie wody.
 • myć owoce i warzywa w misce lub durszlaku, a nie pod bieżącą wodą.

Oszczędzaj wodę by uratować naszą planetę

Jak sami widzicie sposobów na oszczędzanie wody jest wiele. Sami możecie dokonać wyboru jak chcecie to robić i od czego zacząć. Jeśli zdecydujecie się na baterie jednouchwytowe lub termostatyczne chętnie zajmiemy się ich montażem. Świadczymy również profesjonalne usługi montażu sprzętu AGD jak pralki czy zmywarki. Więcej informacji o naszej ofercie znajdziecie na naszej stronie internetowej, na którą serdecznie zapraszamy!

Usługi Hydrauliczne ROST

Ul. Jedności Narodowej 88

50-261 Wrocław

Tel. 793-689-776