Pomnik Anonimowego Przechodnia

Amerykański Budget Travel okrzyknął pomnik jednym z najbardziej niezwykłych zdjęć na świecie. Pomnik Anonimowego Przechodnia bez wątpienia jest rzeźbą nietuzinkową, skłaniającą do refleksji. Pomnik jest na tyle wyjątkowy, że w 2011 roku tygodnik Newsweek umieścił go na liście piętnastu najpiękniejszych rzeczy w Polsce. W istocie Pomnik Anonimowego Przechodnia we Wrocławiu robi piorunujące wrażenie na każdym, kto go zobaczy. Nie jest jedynie piękną ozdobą, pomnik jest również symbolem zmian, społeczeństwa, a także anonimowych bohaterów. Został stworzony w niecodzienny sposób, który skłania do refleksji. Co to niezwykłe dzieło symbolizuje? Jaka historia kryje się za powstaniem tej niezwykłej, trójwymiarowej rzeźby? 

Pomnik Anonimowego Przechodnia we Wrocławiu

Rzeźba została odsłonięta w nocy z 12 na 13 grudnia 2005 roku. Inspiracją dla powstania tego dzieła było Przejście Jerzego Kaliny z 1977 roku. Wówczas rzeźba powstała na potrzeby programu Vox Populi. Po emisji została zdemontowana i przeniesiona do Muzeum Narodowego. Gipsowy pierwowzór stał się początkiem dla wrocławskiego pomnika już wykonanego z brązu. Prestiżowy magazyn Arch20 uznał wrocławski Pomnik Anonimowego Przechodnia za jeden z najbardziej kreatywnych dzieł tego typu. Jednocześnie każdy, kto zobaczy pomnik, zwraca uwagę na ogromny ładunek emocjonalny, jaki w nim się znajduje. Jednocześnie urzeka dbałość wykonania, a także realizm postaci. Z pewnością nie można go ominąć, będąc we Wrocławiu. 

Pomnik Anonimowego Przechodnia symbolika

Nie bez powodu odsłonięcie niezwykłej rzeźby przypada na noc z 12 na 13 grudnia. Wówczas w 2005 roku obchodziliśmy dwudziestą czwartą rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. Dlaczego taka niecodzienna data została wybrana, aby odsłonić Pomnik Anonimowego Przechodnia? Symbolika ma tu nawiązywać do niezwykłych zmian społecznych, które wówczas nastąpiły. Inne interpretacje są jednak takie, że pomnik symbolizuje trudne czasy wojny, stanu wojennego i dokonań anonimowych członków społeczeństwa w walce o niepodległość. Ludzie wówczas, nie oczekując w zamian odznaczeń, czy pieśni, schodzili do podziemia i walczyli o lepsze jutro, dla przyszłych pokoleń. Pomnik wpisał się już na stałe w krajobraz ulic Świdnickiej i Piłsudskiego. 

Pomnik Anonimowego Przechodnia opis

Dzieło przedstawia ludzi, postacie z brązu naturalnej wielkości. Postacie znajdziemy po obu stronach ulicy Świdnickiej. Wiele osób dziwi się słysząc pierwszy raz nazwę Pomnik Anonimowego Przechodnia, opis również jest niezwykle intrygujący. Wśród przechodniów z brązu znajdziemy matkę z dzieckiem, kobietę z zakupami, starszą kobietę z laską, mężczyznę z walizką i innych, zupełnie niczym niewyróżniających się przechodniów. To, co jednak ciekawe to zaledwie pięciu przechodniów możemy zobaczyć w całości, pozostali nikną w chodniku. Im bliżej znajdujemy się ulicy, tym bardziej przechodni znikają w chodnikowych płytach. To sprawia, że tworzy się iluzja zapadającej się ziemi. Dlatego rzeźba robi niezwykłe wrażenie na żywo.