Centrum Zajezdnia Wrocław – obowiązkowy punkt do zwiedzenia

Centrum Historii Zajezdnia to niezwykłe miejsce nowoczesnych wystaw poświęconych tematyce historycznej, w szczególności skupiające się na powojennych losach Wrocławia. Zwiedzający doceniają interaktywne ekspozycje i wciągające narracje, które odkrywają tajemnice jednego z najpiękniejszych Polskich miast. To obowiązkowy punkt warto odwiedzenia zarówno dla małych, jak i dużych. Organizatorzy dbają o różnorodną ofertę pełną projektów edukacyjnych i kulturalnych, dzięki czemu każdy znajdzie coś dla siebie. Kompleks jest wspaniale zaprojektowany i można w nim spędzić cały dzień. Oto co warto wiedzieć o Centrum Zajezdnia (Wrocław).

Centrum Zajezdnia bilety i inne informacje praktyczne

Zajezdnia znajduje się przy ulicy Grabiszyńskiej we Wrocławiu. Jest to niezwykły obiekt, którego historia sięga XIX wieku. Budynek był zatem świadkiem niespokojnej i skomplikowanej przeszłości wojennej. W trakcie walk i oblężenia Wrocławia podczas II wojny światowej zajezdnia została w dużej mierze zniszczona, podobnie jak całe miast. Po 1945 roku Polakom udało się odbudować część zabudowań i w ten sposób odnowiono starą zajezdnię autobusową. To również w tym miejscu w 1980 roku zaczęły się strajki wspierające robotników na pomorzu, tworzące wielomilionowy ruch „Solidarności” na rzecz obalenia komunistycznej dyktatury. Po raz kolejny to niezwykłe miejsce zmieniło się w 2016 roku, kiedy otwarto ciekawy kompleks Centrum Historii Zajezdnia. 

Przestrzeń mieści się we Wrocławiu przy Grabiszyńskiej 184, dzięki czemu można łatwo dojechać do Centrum Zajezdnia. Bilety normalne są w cenie 10 zł, ulgowe – 5 zł. Dzieci do 6. roku życia oraz osoby powyżej 60 roku życia mogą skorzystać z bezpłatnych biletów.  Od wtorku do czwartku Centrum działa w godzinach od 9.00 do 17.00, a od piątku do niedzieli od 10.00 do 18.00. W poniedziałki Centrum Zajezdnia jest nieczynne. Warto pamiętać, że ostatnie wejście jest przewidziane na godzinę przed zamknięciem. Od wiosny 2016 roku teren zielony wokół Centrum Historii Zajezdnia jest udostępniony dla mieszkańców oraz turystów – w wolnym czasie można przyjść tu na spacer, odpocząć na ławce lub pojeździć na rolkach. 

Centrum Zajezdnia restauracja – gdzie warto zjeść?

W okolicy znajduje się wiele miejsc, gdzie można zjeść smaczny i pożywny posiłek. Dzięki temu nie trzeba się martwić o planowanie czasu na obiad i można komfortowo spędzić cały dzień w Centrum Zajezdnia. Restauracje mieszczą się w odległości nawet kilkudziesięciu metrów od obiektu i z pewnością zadowolą koneserów rozmaitych kuchni. Dookoła znajdują się restauracje sushi, pizzerie, dania amerykańskie i wiele innych. W samym Centrum mieści się „Bistro Zajezdnia”, gdzie można spróbować pysznych tradycyjnych dla regionu dań. Knajpa oferuje zarówno śniadania (w tym między innymi domowy twarożek i aromatyczną kawę), przekąski, a latem także naturalne lody. 

Centrum Zajezdnia kino plenerowe i inne atrakcje

W formie wystaw, warsztatów i innych wydarzeń kulturalnych Centrum opowiada historię ludzi, miasta, przybliżając przeszłość i snując plany na przyszłość Wrocławia. To fantastyczna przestrzeń spotkania i dialogu, w której spotykają się rozmaite punkty widzenia oraz świadkowie historii. Dzięki licznym działaniom renowacyjnym udało się przywrócić hali jej dawny blask. Główny punkt, który przyciąga turystów to przede wszystkim scenograficzna wystawa główna „Wrocław 1945-2016”. Przedstawia ona proces migracji ludności polskiej do Wrocławia po II wojnie światowej oraz zmiany następujące po 1945 roku aż do dziś. Interaktywna forma wystawy pozwala przenieść się w czasie i na nowo poznać tożsamość stolicy województwa dolnośląskiego. Przestrzeń hali naśladuje prawdziwe miasto – można wejść do sklepu, pójść na dworzec kolejowy, odwiedzić czytelnię, a nawet zejść do podziemi. 

W każdym punkcie czekają na zwiedzających ciekawe informacje, odkrywające losy mieszkańców i mieszkanek Wrocławia. Organizatorzy wykorzystali innowacyjne techniki ekspozycyjne, które są atrakcyjne i angażujące dla odbiorcy. Zwiedzający mogą też skorzystać z innych atrakcji, które oferuje Centrum Zajezdnia. Kino plenerowe, działające latem, imprezy, pokazy w krytej sali kinowej, gry historyczne, warsztaty edukacyjne, konferencje, spotkania z autorami to tylko niektóre z nich. Podczas szczególnych okazji można także przyjść na okazjonalne, tematyczne oprowadzanie po wystawie. Od czasu do czasu w Centrum Zajezdnia goszczą także spektakle teatralne. Bieżący program najlepiej śledzić na stronie internetowej oraz w mediach społecznościowych. Zdecydowanie to miejsce warte odwiedzanie, w którym zarówno dzieci, młodzież, jak i dorośli znajdą coś interesującego dla siebie.