Fundacja Zobacz Mnie tworzy interwencyjny ośrodek preadopcyjny na Dolnym Śląsku

Fundacja Zobacz Mnie jest w trakcie realizacji projektu dotyczącego stworzenia Interwencyjnego Ośrodka Preadopcyjnego dla niemowląt, które zostały porzucone. To będzie pierwsza tego typu placówka na Dolnym Śląsku, a jednocześnie czwarta w całym kraju, gdzie dzieci do 12. miesiąca życia będą miały zapewnioną opiekę medyczną, a potencjalni rodzice adoptujący uzyskają wsparcie w procesie adopcji. Szczegóły projektu zostały przedstawione prezydentowi Wrocławia, Jackowi Sutrykowi, przez pomysłodawców i ambasadorkę projektu – Magdalenę Różczkę.

Jest niezwykle istotne, aby porzucone niemowlęta jak najszybciej znalazły nowy dom. Taka potrzeba jest szczególnie paląca, gdy mamy do czynienia z dziećmi chorymi, niepełnosprawnymi, z wadami genetycznymi czy cierpiącymi na alkoholowy zespół płodowy. Niestety, obecna sytuacja wskazuje na alarmujące dane statystyczne.

Analizując rok 2022 we Wrocławiu, zaobserwowano 50 przypadków porzucenia niemowląt w szpitalach lub odebrania ich biologicznym rodzicom z powodu interwencji policji. Z tego liczby, mniej niż połowa, czyli jedynie 21 dzieci, otrzymała szansę na nowe życie w rodzinach zastępczych. Wrocław może pochwalić się 740 takimi rodzinami, z których aż 80 proc. to rodziny spokrewnione z dziećmi. Tylko trzy niemowlęta zostały przyjęte przez tzw. pogotowia rodzinne (we Wrocławiu jest ich tylko siedem), a pozostałe 26 trafiło do domów dziecka. W takich warunkach bardzo ciężko zapewnić małym dzieciom odpowiednią diagnozę, profesjonalną opiekę medyczną i rehabilitację.