Dzielnica Czterech Wyznań

Wrocław to jedno z najbardziej popularnych i najpiękniejszych miast Polski. Położone w Europie Środkowej na Nizinie Śląskiej miasto Wrocław zachwyca każdego turystę pięknymi widokami, zabytkami, historią, atmosferą oraz atrakcjami turystycznymi. Wiele osób wybiera się do Wrocławia, posiadając kilka dni wolnego. Nic dziwnego, miasto oferują od grona atrakcji, które chwytają za serce niejednego człowieka. Wrocław nazywany jest historyczną stolicą Dolnego Śląska, a także całego obszaru śląskiego. Co stanowi wyjątkowość tego miasta? Choć odpowiadając na to pytanie, można przytoczyć wiele obiektów historycznych, jednak warto czasami skupić się na tych mniej znanych. Jednym z nich jest przede wszystkim dzielnica czterech wyznań we Wrocławiu.

Dzielnica Czterech Wyznań Wrocław – co takiego znajduje się na terenie obiektu?

Nieopodal Placu Solnego mieści się obiekt, który stanowi o różnorodności i głębokiej tolerancji miasta Wrocław. Dzielnica Czterech Wyznań we Wrocławiu znajduje się w okolicach ulic: św. Antoniego i Włodkowica.  Na terenie obiektu znajduje się: katolicki kościół św. Antoniego, ewangelicko-augsburski kościół Opatrzności Bożej, prawosławny sobór Narodzenia Przenajświętszej Bogurodzicy oraz synagoga pod Białym Bocianem. Wszystkie te budynki udostępnione są do zwiedzania, a nawet niektóre z nich jak np. synagoga oferują również bogaty program kulturalny. Dzielnica Czterech Wyznań Wrocław tętni życiem gdy tylko zapada zmrok, dzięki licznym pubom i restauracją znajdujących się wzdłuż ulic dzielnicy. 

Dzielnica wzajemnego szacunku – czterech wyznań

Obszar Dzielnicy czterech wyznań inaczej nazywany jest Dzielnicą Wzajemnego Szacunku, o czym można przekonać, zwiedzając obszar dzielnicy. Nazwa ta funkcjonuje od roku 1995 dzięki inicjatywie działacza żydowskiego Jerzego Kichlera oraz duchownych chrześcijaństwa. Na terenie obiektu znajdują się świątynie wyznania katolickiego, prawosławnego i protestanckiego, a także żydowska synagoga. W Biurze Rozwoju Wrocławia w związku z zaakcentowaniem wyjątkowości, jaką posiada dzielnica czterech wyznań we Wrocławiu, powstała idea zagospodarowania terenu. Obecnie wzdłuż dzielnicy poprowadzona została trasa kulturowa czterech świątyń, która łączy ze sobą wszystkie świątynie innego wyznania. Jest to szczególne miejsce świadczące o wielkiej tolerancji miasta Wrocław, którą zdecydowanie wyróżnia się miasto na całym terenie Polski.

Dzielnica Czterech Wyznań we Wrocławiu zaprasza wszystkich!

Ścieżka czterech świątyń funkcjonuje od roku 2005 i jest otwarta dla wszystkich turystów bez względu na wyznanie, pochodzenie, czy religię. Tutaj każdy może poczuć się w pełni tolerowany, akceptowany, a wręcz zaproszony. Dzielnica czterech Wyznań Wrocław została wpisana do rejestru zabytków miasta i stanowi pomnik historyczny. Niedawno, w 2012 roku powstał bardzo wyjątkowy pomnik Kryształowej Planety autorstwa Ewy Rossano, wybitnej i cenionej artystki Wrocławia. Monument przedstawia dziewczynę ubraną w spódnicę o charakterze kuli ziemskiej. Szczególnym miejscem dzielnicy czterech wyznań jest żydowska synagoga, w której co roku w okresie wakacyjnym odbywają się wrocławskie festiwale filmowe. Dzięki tego typu atrakcją dzielnica czterech wyznań we Wrocławiu stała się bardzo popularnym miejscem nie tylko wśród turystów, ale również mieszkańców Wrocławia.