27 milionów złotych dla Wrocławia na rozbudowę infrastruktury drogowej

Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg przeznaczył 27 mln zł na modernizację trzech kluczowych arterii komunikacyjnych we Wrocławiu. Mowa o rozbudowie ulicy Wilkszyńskiej, renowacji ul. Marco Polo oraz budowie nowej drogi zbiorczej łączącej ulice Kupiecką i Jutrzenki. Oficjalne porozumienie dotyczące dofinansowania tych projektów zostało podpisane w piątek w stolicy Dolnego Śląska.

Podczas konferencji prasowej, która odbyła się w piątek w Dolnośląskim Urzędzie Wojewódzkim, wiceminister infrastruktury Andrzej Bittel zauważył, że Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg co roku przekazuje samorządom ponad 3 mld zł. Fundusz ten działa od 2019 roku.

Dolny Śląsk otrzymał dotychczas wsparcie finansowe w wysokości 800 mln zł, które przeznaczone było na prawie 900 różnorodnych inwestycji. Bittel podkreślił, że tak duże dofinansowanie pozwala samorządom na realizację projektów, na które wcześniej brakowało funduszy. Z puli środków funduszu finansowane są również inwestycje związane z budową obwodnic, na które przeznaczono już ponad 2,4 mld zł.

Wiceminister dodał także, że część środków z funduszu jest kierowana na projekty drogowe realizowane w miastach. Łączna wartość tych przedsięwzięć wynosi miliard złotych, z czego dofinansowanie stanowi 380 mln zł.

Podpisane w piątek porozumienie gwarantuje dofinansowanie z rządowego programu na rozbudowę ulicy Wilkszyńskiej, modernizację ul. Marco Polo oraz budowę drogi zbiorczej między ulicami Kupiecką i Jutrzenki we Wrocławiu. Na te cele przekazanych zostanie 27 mln zł, a całkowity koszt tych inwestycji szacowany jest na około 50 mln zł.

Dorota Olearnik, dyrektor wydziału zarządzania funduszami w Magistracie Wrocławskim, podkreśliła znaczenie tych inwestycji dla bezpieczeństwa mieszkańców trzech osiedli we Wrocławiu – Swojczyc, Klecin i Marszowic.