11. Europejska Noc Literatury we Wrocławiu

Podczas Europejskiej Nocy Literatury będzie można zapoznać się z dziełami kultury, o których normalnie na co dzień zapominamy. W dziesięciu lokalizacjach miasta pojawią się postacie polskiej kultury, które będą czytać fragmenty książek.

Twórcą programu tegorocznej edycji jest Michał Rusinek, literaturoznawca i pisarz. Zaproponował on, aby hasło tego wydarzenia brzmiało „temat rzeka”.

Wydarzenia podobne do Europejskie Nocy Literatury

Słysząc nazwę „noc literatury” nasuwa nam się skojarzenie z nocą muzeów. I w zasadzie słusznie, bo w obu tych przypadkach chodzi o to, by przybliżyć strefę osobom, które normalnie trzymają się od niej z daleka.

Tym razem mowa o literaturze. Nie każdy jest miłośnikiem książek, a nawet ci, którzy są, często zaniedbują swoje czytelnictwo. Takie więc wydarzenia mogą przypomnieć im o dawnej pasji.

Literatura w umysłach Polaków

Czy Polacy są narodem przywiązanym do literatury? Oczywistym jest, że wszyscy znamy najwybitniejsze rodzime dzieła. Kojarzymy też popularnych współczesnych pisarzy jak Katarzyna Bonda czy Jakub Żulczyk. Ale czy faktycznie czytamy wystarczająco dużo?

Niestety, zawsze byliśmy znani z niskiego czytelnictwa. Przeciętny Polak nie sięga zbyt często po książkę, co może wypadać słabo na tle pozostałych krajów.

Nie oznacza to jednak, że nieczytanie książek jest dla kogokolwiek jakąś ujmą. Wcale nie trzeba się zaczytywać w grubych tomach, aby osobą inteligentną i posiadającą wiedzę. Działa to też w drugą stronę. Samo czytanie literatury nie zrobi z nas geniuszy. Nawet jeśli wielu z nas chciałoby, aby tak właśnie było.

Czy warto czytać?

Na pytanie, czy warto czytać książki, można odpowiedzieć na kilka różnych sposobów. Wszystko zależy od tego, o jakiej literaturze mówimy, a także w jakim celu z nią obcujemy. Z innego zupełnie powodu warto czytać powieści, a jeszcze z innego poradniki i publicystykę.

Fikcja literacka rozwija naszą wyobraźnie, a także pozwala nam lepiej analizować niektóre ludzkie zachowania i sytuacje, które mają miejsce w naszym życiu.

Jeśli jednak chcemy konkretnych odpowiedzi na konkretne pytania, to powinniśmy sięgać po literaturę tematyczną. Jeżeli interesujemy się psychologią lub biznesem, to w każdej księgarni i bibliotece czekają na nas dzieła pisane przez ekspertów w tych dziedzinach.

Więcej wiadomości z Wrocławia na wro.com.pl.