Zmiana planów dotyczących budowy skweru przy stacji Mikołajów we Wrocławiu z powodu braku funduszy

Planowany lifting skweru Aleksandry Natalii-Świat, znajdującego się między ulicami Stacyjną i Bolesławiecką, tuż obok stacji Wrocław Mikołajów, napotkał na znaczące trudności. Od samego początku założono, że miejsce to zyska nowe ławki, oświetlenie oraz stojaki rowerowe. Niemniej jednak, mimo iż od momentu sformułowania tego planu minęły już trzy lata, jego realizacja nadal jest w powijakach. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest drastyczne podniesienie kosztów inwestycji, które przekraczają obecnie dostępne fundusze. W rezultacie, możliwe do wykonania będą jedynie prace związane z modernizacją ścieżek.

Projekt renowacji skweru był finansowany z Funduszu Osiedlowego. Mechanizm ten polega na tym, że poszczególne osiedla otrzymują określone pule środków na inwestycje, a decyzję o ich przeznaczeniu podejmują samodzielnie. Skwer przy stacji Wrocław Mikołajów miał dzięki temu przejść gruntowną transformację. Projekt ten powstał w 2021 roku, a prace rozpoczęły się dopiero teraz. Jak się okazało, koszty wzrosły w tym czasie na tyle, że nie uda się zrealizować wszystkich założeń.

Marek Szempliński z Zarządu Zieleni Miejskiej przyznaje, że trudno będzie sfinansować kompleksową rewitalizację skweru. – Zobaczymy, co przyniesie otwarcie przetargu, ale na razie planujemy głównie remont ścieżek. Jeśli zostanie jakaś rezerwa finansowa, to dobrze, jednak zdajemy sobie sprawę, że pełne sfinansowanie projektu może być problematyczne – mówi Szempliński.