Plan modernizacji oświetlenia ulicznego we Wrocławiu: 4000 starych lamp zostanie zastąpionych technologią LED

Zarząd Dróg i Utrzymania Miasta (ZDiUM) we Wrocławiu podjął decyzję o przeprowadzeniu gruntownej modernizacji miejskiego oświetlenia. W planach jest stopniowa wymiana aż 4000 przestarzałych opraw sodowych na nowoczesne, energooszczędne diody LED. Ta inwestycja ma na celu nie tylko poprawę jakości oświetlenia na wrocławskich ulicach, ale również oszczędność energetyczną dla miasta.

Pierwsze efekty tej modernizacji będą widoczne w południowej części Wrocławia. Przewiduje się, że wraz z nadejściem wiosny, 469 starych lamp będzie sukcesywnie zastępowanych nowymi, wyposażonymi w system sterowania. Ten innowacyjny system umożliwi zdalne zarządzanie oświetleniem, efektywną kontrolę jego funkcjonowania oraz szybkie wykrywanie potencjalnych awarii.

Tomasz Staruchowicz, dyrektor Zarządu Dróg i Utrzymania Miasta we Wrocławiu, podkreśla, że to dopiero początek procesu modernizacyjnego, który ma objąć wszystkie 3850 punktów oświetleniowych starego typu. Właśnie rozstrzygnięto przetarg na dostawę nowoczesnych opraw, a po drugim planowanym przetargu na kolejnych 537 opraw LED, miasto zamierza zakończyć rok 2024 z ponad 1000 zmodernizowanych punktów oświetleniowych. Oznacza to redukcję liczby starych latarni sodowych o ponad jedną czwartą.