Zakończenie prac nad nowymi mostami Chrobrego

Po pracach trwających 19 miesięcy, ukończono budowę dwóch mostów Chrobrego, które łączą Sępolno i Swojczyce. Od dnia 29 października, te nowe przeprawy będą dostępne dla użytkowników: kierowców, pieszych, rowerzystów oraz pasażerów autobusów. Dodatkowo, mosty wyposażone są w torowisko tramwajowe, z myślą o przyszłym tramwaju kursującym do Swojczyc.

W nocy między sobotą a niedzielą (28/29 października), ruch zostanie przekierowany na nowo wybudowane mosty Chrobrego, połączą one ulice Mickiewicza i Swojczycką we Wrocławiu. W tym samym momencie, stare mosty, które posiadają historię zniszczeń wojennych i szybkiej odbudowy po nich, zostaną zamknięte na stałe i nie będzie z nich korzystać żadna osoba. Tylko nowe konstrukcje będą służyć do przemieszczania się.

Oba mosty są usytuowane w jednej linii – taki układ pozostał niezmieniony. Pierwszy z nich znajduje się nad kanałem powodziowym, natomiast drugi został zbudowany nad kanałem żeglugowym Odry. Łączna długość obu mostów wynosi 186 metrów, a ich całkowita szerokość, uwzględniając ścieżki rowerowe i chodniki, to 27 metrów. W porównaniu do starych, nowo wybudowane mosty są o 2,8 metra dłuższe i blisko 15 metrów szersze. Równie istotna jest różnica w nośności: stare konstrukcje mogły znieść obciążenie do 15 ton, natomiast nowe umożliwiają ruch o masie aż do 40 ton.