zabytkowy kościół

Niszczył wnętrze zabytkowego kościoła we Wrocławiu

Zabytkowy kościół we Wrocławiu zaatakowany przez 38-latka

Zabytkowy kościół to miejsce nie tylko ważne dla wiernych, ale też dla kultury regionu i kraju. Pod tym drugim względu podlega takiej samej ochronie jak zabytkowe zamki i inne tego typu obiekty. Osoba, która niszczy taką zabytkową świątynie przekracza aż dwie granice. Po pierwsze niszczy mienie, a po drugie dokonuje sprofanowania tego, co duża część społeczeństwa uważa za święte. Takiego czynu właśnie dokonał 38-letni mieszkaniec Katowic w kościele św. Marii Magdaleny we Wrocławiu.

Co wydarzyło się w kościele św. Marii Magdaleny?

Mężczyzna zaczął niszczyć wnętrze kościoła św. Marii Magdaleny. Na miejscu pojawili się funkcjonariusze policji i straży miejskiej, którzy powstrzymali napastnika. Straż miejska poinformowała na swoim Facebooku o szczegółach zdarzenia. W poście czytamy, że porozrzucał on dokumenty i obrusy a także uszkodził drzwi i stojaki. Okazało się, że sprawcą jest 38-latek, który obecnie leczy się psychiatrycznie.

Ataki na kościoły w Polsce

Ataki na kościoły w Polsce nie są może codziennością, ale zdarzają się od czasu do czasu, że ktoś dokona zniszczenia. Zwykle mają pobudki finansowe, ponieważ wiele przedmiotów wewnątrz świątyń ma bardzo dużą wartość materialną. Czasem jednak podobne zdarzenia mają charakter ideologiczny. Przykładem mogło być niszczenie elewacji kościołów podczas demonstracji organizowanych przez Strajk Kobiet pod koniec ubiegłego roku.

Zabytkowy kościół św. Marii Magdaleny

Kościół, którego wnętrze chciał zniszczyć 38-latek, to Katedra św. Marii Magdaleny, który należy do kościoła starokatolickiego. Jest to wyznanie wywodzące się z katolicyzmu, którego inicjatorami byli przeciwnicy II Soboru Watykańskiego. Historia tej świątyni sięga jeszcze XI wieku, a na początku był jeszcze kościołem rzymskokatolickim. W XVI wieku zaś miejscem tym zajęli się protestanci.