wyłudzenia we Wrocławiu

Wyłudzenia we Wrocławiu – czy proceder wciąż trwa?

Wyłudzenia we Wrocławiu

Wyłudzenia we Wrocławiu nie tak dawno temu stały się poważnym problemem. Przez bardzo długi czas trwał proceder wyłudzania pieniędzy, znajdujących się w depozytach bankowych. Część osób odpowiedzialnych udało się zatrzymać, ale nie wiadomo, kto jeszcze jest w to zamieszany. Taka możliwość zarobku przyciąga wielu cwaniaczków, chcących się dorobić na boku. Trudno więc oczekiwać, że taką patologię uda się całkowicie wyeliminować. Jednak sukcesem na pewno jest zatrzymywanie poszczególnych winowajców.

Radca prawny zatrzymany

Tym razem udało się zatrzymać wrocławskiego radcę prawnego, który dopuścił się takich właśnie wyłudzeń. Kwota pieniędzy, o jaką chodzi, to ok. 300 tys. złotych. Chodzi oczywiście o pieniądze, jakie znajdowały się w depozycie sądowym i związane były z zadłużeniami. Ofiarą miały paść osoby, których te zadłużenia dotyczyły.
W jaki sposób oszuści próbują się dorobić na osobach zadłużonych? Metoda ta wydaje się bardzo prosta, choć byle amator by sobie z tym nie poradził.

Chodzi w niej o przeprowadzanie fikcyjnej egzekucji długów. Takie przestępstwa popełniają właśnie osoby znające się na prawie. To ogromny wstyd, że prawnicy, którzy dzięki swojemu wykształceniu otrzymują przywilej wykonywania tak ważnego zawodu, dokonują przestępstw. Radcę prawnego udało się zatrzymać Centralnemu Biurowi Antykorupcyjnemu. Okazuje się, że nie pracował on sam, a kwota jaką udało się wyłudzić łącznie mieści się w granicach 2 milionów złotych. Nie można takich czynów przepuszczać płazem, więc każde zatrzymanie jest sukcesem.

Wyłudzenia we Wrocławiu i nieuczciwi prawnicy

Działania CBA okazują się skuteczne, gdyż do tej pory funkcjonariusze zatrzymali aż dziewięć osób. Wszyscy z nich byli zamieszani w wyłudzenia we Wrocławiu, a sześciu z nich było z zawodu radcami prawnymi. Nie wiadomo jednak, jak wiele osób nadal bezkarnie dopuszcza się takich przestępstw. Nie wiemy też, jak wielu z nich uda się złapać.

Mimo to trzymajmy kciuki za funkcjonariuszy CBA, aby ich akcje były równie skuteczne, jak zatrzymanie wrocławskiego radcy prawnemu. Tylko dzięki ścisłemu egzekwowaniu prawa będzie możliwe dbanie o porządek i powstrzymywanie oszustów przed ich działaniami.

Jakie konkretnie zarzuty przedstawiono zatrzymanym mężczyznom? Chodzi między innymi o używanie fałszywych dokumentów i pranie pieniędzy. Wyłudzenia we Wrocławiu dokonywane są właśnie z użyciem takich lewych dokumentów, które dla przeciętnej ofiary wyglądają na prawdziwe. Doświadczony prawnik nie ma problemu z podrobieniem takiego papierka. Dla osoby niewtajemniczonej jednak dokument wygląda na prawdziwy, więc czasem bardzo trudno uchronić się przed takim oszustwem.