Wrocławskie latarnie zmienią się w lampy LED – plany Zarządu Dróg i Utrzymania Miasta

Zarząd Dróg i Utrzymania Miasta (ZDiUM) Wrocławia zajmuje się utrzymaniem 8330 latarni na terenie miasta. Z tej liczby, 4480 latarni zostało już zmodernizowanych i wyposażonych w nowoczesne oprawy ledowe, natomiast reszta, czyli 3850 latarni, ciągle korzysta z technologii opraw sodowych. Przejście na oświetlenie LED przynosi znaczne oszczędności – roczny koszt energii zużywanej przez latarnie LED wynosi około 985 tysięcy złotych, podczas gdy zużycie energii przez latarnie sodowe jest ponad dwukrotnie wyższe – szacowane jest na około 2,15 miliona złotych.

Według Tomasz Staruchowicza, dyrektora ZDiUM, oszczędności osiągane dzięki modernizacji istniejących latarni umożliwią finansowanie zakupu kolejnych części oświetlenia LED. W ten sposób, korzystając z zaoszczędzonych środków na energii elektrycznej, miasto planuje stopniowo wymieniać stare latarnie na nowe, z nadzieją wyeliminowania wszystkich latarni sodowych do roku 2029.

Plan modernizacji rozpoczyna się od wymiany pierwszych 469 latarni, która będzie kosztować nieco ponad 690 tysięcy złotych. Nowe lampy LED zostaną zainstalowane na wiosnę na osiedlach Klecina, Krzyki i Partynice. „To jest pierwszy krok w procesie modernizacji wszystkich 3850 punktów oświetleniowych starego typu, który zaplanowaliśmy na najbliższe lata”, mówi Staruchowicz.

Na terenie całego Wrocławia działa prawie 50 tysięcy latarni, z czego 64 procent jest własnością spółki Tauron Nowe Technologie, a pozostałe 36 procent należy do gminy.