Wodny oddział Policji we Wrocławiu – historia i działalność

Wrocławski Wodny Komisariat Policji to specjalistyczna jednostka, którą celem jest dbanie o bezpieczeństwo na wodach. Jego funkcjonowanie jest nadzorowane przez Komendę Wojewódzką Policji we Wrocławiu, a swoją siedzibę ma przy Wybrzeżu Wyspiańskiego.

Patrolujący funkcjonariusze korzystają z różnego rodzaju sprzętu, takiego jak łodzie motorowe, quady czy crossy. Dzięki temu mogą także poruszać się po terenach leśnych sąsiadujących z obszarami wodnymi. Obszar ich działania obejmuje całe województwo dolnośląskie, dlatego można natknąć się na nich zarówno na mniejszych, jak i większych zbiornikach wodnych. Największą uwagę poświęcają jednak rzece Odrze, gdzie następuje największy wzrost ruchu.

Funkcjonujący nieprzerwanie od lat 50. XX wieku, wodny oddział policji we Wrocławiu wywodzi się jeszcze ze straży wodnej działającej podczas okupacji niemieckiej. Jest to jeden z niewielu komisariatów tego typu mających całoroczną aktywność. Nawet podczas zimy, gdy Odra nie zamarza, funkcjonariusze patrolują wodne rejony na łodziach.