We Wrocławiu powstanie amerykańska baza wojskowa

Ministerstwo Obrony Narodowej oficjalnie potwierdziło informację, o której plotki krążyły już od kilku miesięcy. Chodzi tu o bazę lotniczą załadunkowo-rozładunkową Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych, która powstanie we Wrocławiu. Wrocław jest jednym z punktów, które zostały zawarte w umowie podpisanej w Warszawie o trwałej obecności wojsk USA w naszym kraju. Jak będzie wyglądała wrocławska baza?

Będzie działała ona na części lotniska gdzie powstanie zupełnie nowy terminal pasażerski, który będzie obsługiwał 200 osób. Płyta postojowa istniejącego na ten moment wojskowego lotniska zostanie wyremontowana oraz poddana rozbudowie. Po remoncie płyta ma mieścić cztery stojące obok siebie duże pasażerskie odrzutowce, ma się znaleźć również miejsce na specjalną płytę postojową “hot cargo”, która jest miejscem mającym ułatwić obsługiwanie i parkowanie maszyn, na których pokładzie znajdują się materiały wybuchowe.

W koszarach mieszkać będzie około 450 osób, a na miejscu znajdą się takie punkty jak centrum fitness, a także klinika medyczna. Na miejscu miałby znaleźć się również plac, gdzie powstałyby namioty, w których można tymczasowo zakwaterować żołnierzy. W okolicy namiotów, o których mowa miałyby się znaleźć latryny, prysznica i pralnia.

Jednak Wrocław to nie jedyne miejsce, gdzie powstanie amerykańska baza wojskowa, takie miejsca powstaną również w Poznaniu, Drawsku Pomorskim, Łasku, Powidzu, Lublińcu, a także w Żaganiu. Na terenie naszego kraju w przypadku sytuacji kryzysowej będzie możliwy przerzut żołnierzy w trybie pilnym i w takiej sytuacji na terenie naszego kraju może się znaleźć łącznie do 20 000 żołnierzy USA, a to wszystko za sprawą infrastruktury wojskowej przygotowanej przez Polskę.

Umowę podpisaną między Polską a USA obejmują warunki, które mówią o tym, że Polska ma zapewnić bezpłatne zakwaterowanie, wyżywienie, określone ilości paliwa, warunki magazynowania sprzętu i uzbrojenia, a także obsługę infrastruktury. Koszt działań, jakie jesteśmy zobowiązani umową podjąć na rzecz wojsk USA, wyniesie nas około 500 milionów złotych rocznie.