obraz

Tablica upamiętniająca Lecha Kaczyńskiego we Wrocławiu

Tablica upamiętniająca Lecha Kaczyńskiego na Ostrowie Tumskim we Wrocławiu

Tablica upamiętniająca Lecha Kaczyńskiego pojawiła się właśnie na Ostrowie Tumskim. W jej uroczystym odsłonięciu wzięli udział politycy partii rządzącej, w tym premier oraz kilku posłów. Odczytano także oficjalny list prezesa PiS-u Jarosława Kaczyńskiego.

Politycy PiS-u wspominają Lecha Kaczyńskiego

Politycy Prawa i Sprawiedliwości spotkali się na wrocławskim Ostrowie Tumskim, aby uczestniczyć w ceremonii odsłonięcia tablicy. Był wśród nich premier Mateusz Morawiecki.

Mateusz Morawiecki wychwalał Lecha Kaczyńskiego za jego działania w obronie robotników i karierę naukową. Wspomniał, że prezydent był konserwatystą, który jednak nie stronił od nowoczesności.

Równie ciepło o swoim bracie wyraził się Jarosław Kaczyński, którego nie było na wydarzeniu, ale napisał uroczysty list z prośbą o jego publiczne odczytanie. Prezes napisał w nim, że jest wdzięczny wszystkim, które wzięli udział w tej inicjatywnie. List odczytała poseł Mirosława Stachowiak-Różecka.

Tablica upamiętniająca. Za co Wrocław ceni Lecha Kaczyńskiego?

Prezes Kaczyński wyraził w swoim liście uznanie dla Wrocławian, którzy chcą uczcić pamięć jego brata. Chęć tego upamiętnienia wiąże się z działaniami prezydenta jeszcze czasów istnienia komunizmu. Udzielał się wtedy w Solidarności, gdzie już wtedy zauważono jego zasługi.

Upamiętnienie zmarłego prezydenta

Od czasu katastrofy smoleńskiej dnia 10 kwietnia 2010 roku zaczęto uroczyście upamiętniać jej ofiary, w tym parę prezydencką. Nie tylko powstał specjalny pomnik w Warszawie, ale także zaczęto nadawać nazwy ulicom. Tak oto w takich miastach jak Warszawa, Gdańsk czy Bydgoszcz znajduje się ulica Lecha Kaczyńskiego.