Szlachetny bieg w walce z rakiem: Wrocławscy medycy w Onkobiegu

Na terenie parku w miejscowości Szczodre, nieopodal Długołęki, dźwięki syren strażackich dały początek Wrocławskiej edycji Onkobiegu. Ten charytatywny wyścig ma swój finał przy warszawskim Narodowym Instytucie Onkologii noszącym imię Marii Skłodowskiej-Curie.

Pomysł na dołączenie do wydarzenia przyszedł do głowy lekarzom i pielęgniarkom z Wrocławia, którzy postanowili wspólnie pokazać swoje zaangażowanie w walce z chorobą. Na szczęście, nawet jeśli ktoś nie mógł być fizycznie obecny w tym miejscu, istniała możliwość dołączenia do biegu w formie wirtualnej – wystarczyło zarejestrować się w odpowiedniej aplikacji i przez godzinę aktywności – biegania, marszów czy spacerów – pokazać solidarność z pacjentami.

Dr Marcin Ziętek z Dolnośląskiego Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii, który jest jednym z organizatorów wydarzenia, podkreśla, że „Onkobieg” to już 16. edycja tej inicjatywy. Pochodzi ona od „pacjenckiej” organizacji Sarkoma, która dzięki biegowi gromadzi fundusze na leczenie i rehabilitację osób zmagających się z nowotworami. – My zajmujemy się leczeniem pacjentów z analogicznymi diagnozami, więc doszliśmy do wniosku, że absolutnie musimy dołączyć do tej szlachetnej inicjatywy. Z jednej strony, mamy tu zbieranie funduszy, z drugiej – integrację społeczności i po prostu dbałość o własne zdrowie – wyjaśnia dr Ziętek.